Z kraju

Miał zabijać wszy i kleszcze, ale dostał się do jajek. Oto toksyna, której boi się cała Europa

Z kraju

TVN24 BiSAfera jajeczna. Dlaczego fipronil jest taki niebezpieczny?

Odpowiedzialny za wybuch afery jajecznej fipronil może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci, a jego stosowanie jest zakazane w hodowli zwierząt w celach spożywczych. Dlaczego jednak ta substancja jest groźna? Ma zwalczać wszy, kleszcze i roztocza. Jeśli zostanie spożyty przez człowieka w dużej dawce może wpłynąć na rozstrój wątroby, płuc i nerek. Więcej w materiale z TVN24 BiS.

Skażone fipronilem jaja wykryto w 15 krajach Unii Europejskiej i dwóch spoza niej; trafiły one też do Polski - poinformowała w piątek Komisja Europejska. 26 września ma dojść do spotkania ministrów z państw, które dotknięte są tym problemem.

Według informacji przekazanych na konferencji prasowej w Brukseli przez rzecznika KE Daniela Rosario, fipronilem zostały skażone jaja na fermach w Belgii, Holandii, Niemczech i Francji. Kraje, do których trafiły skażone jaja z tych czterech państw, to: Szwecja, Francja, Wielka Brytania, Austria, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Dania.

We Francji skażone jaja pochodziły zarówno z własnej produkcji, jak i z importu. Według KE na skażone jaja natrafiono również poza UE - w Szwajcarii i Hongkongu.

Jak walczyć z fipronilem?

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności.

Standardowe metody przygotowania żywności, jak gotowanie we wrzątku, nie są w stanie usunąć fipronilu - poinformowało holenderskie ministerstwo zdrowia, opieki i sportu.

Jak rozpoznać zatrucie tą substancją? Objawia się jak każde inne - nudnościami, bólami brzucha i głowy - napisał resort. Najczęściej te objawy znikają po k

Standardowe metody przygotowania żywności, jak gotowanie we wrzątku, nie są w stanie usunąć fipronilu. Ministerstwo Zdrowia w Holandii

Nie każdy kontakt z fipronilem kończy się bowiem chorobą, szkodliwe jest nadużycie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje fipronil jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości. Może być wtedy szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Tak samo, pisze resort, nie wywołuje on szczególnych szkód dla kobiet w ciąży. Oczywiście powinny one unikać kontaktu z substancją, ale pojedyńczy wypadek spożycia nie wywoła rozstroju zdrowia u przyszłego malucha - napisano.

Jednak ministerstwo przypomina, że najwięcej badań nad fipronilem było robionych na zwierzętach, mniej na ludziach, dlatego wszystkie skutki jego działania nie są dokładnie znane. Ogólna ostrożność jest zatem zalecana.

Gdzie wykryli?

KE w czwartek przekazała informacje na temat zanieczyszczonych jajek do partnerów handlowych spoza UE. Jak tłumaczyła rzeczniczka, zrobiono to dla zapewnienia transparentności. Do tej pory KE nie ma informacji, jakoby skandal miał jakiś wpływ na handel z krajami trzecimi.

KE podkreśliła, że informacje o zanieczyszczeniu jajek przekazano jej za pomocą systemu ostrzegania 20 lipca. Zrobiła to Belgia. Z odpowiedzi rzeczników wynika, że Holandia nie przekazała w listopadzie ubiegłego roku informacji w tej sprawie. Władze Holandii zaprzeczyły sugestiom, że w listopadzie 2016 roku ukrywały skażenie jaj fipronilem. Szef holenderskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności Rob van Lint przyznał w holenderskich mediach, że otrzymał informacje na ten temat, ale nie stwierdzono zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Sprawa wywołuje też pytania, czy rolnicy, których famy zostały zamknięte, będą mogli dostać rekompensaty ze środków unijnych. Z wypowiedzi rzeczników KE wynika jednak, że na razie taka opcja nie jest rozważana. Zarówno w Belgii jak i Holandii doszło w czwartek do rewizji w związku ze skażeniem. W ramach śledztwa holenderscy śledczy zatrzymali dwie osoby, które są podejrzane o stworzenie zagrożenia dla zdrowia publicznego. W obu krajach śledztwo karne dotyczy kilkudziesięciu ferm, gdzie prawdopodobnie został użyty fipronil.

Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS, PAP