Przegląd prasy: Rząd zamierza coraz lepiej ściągać podatek VAT

Z kraju

Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin
wideo 2/3

Fiskus chce przekonać Brukselę, że uszczelnianie podatków przynosi owoce. Luka w VAT spada, a na horyzoncie są kolejne miliardy dla budżetu - pisze "Puls Biznesu".

W ocenach sytuacji finansowej w Polsce Komisja Europejska konsekwentnie nie uwzględnia planów uszczelnienia systemu podatkowego. Przedstawiciele Komisji uważają, że poprawa ściągalności danin jest trudna do przewidzenia i dlatego brak jej w prognozach budżetowych.

Wysiłki resortu

Ministerstwo Finansów w aktualizacji programu konwergencji, którą dzisiaj powinien przyjąć rząd, a Bruksela poznać przed końcem kwietnia, podjęło wysiłek przekonania wszystkich, że walka z oszustami i wyłudzeniami przynosi sukcesy. "Puls Biznesu" dotarł do dokumentu, który świadczy o tym, że luka podatkowa jest sukcesywnie zasypywana, a w latach 2017-18 budżet zyska nawet 22 mld zł dodatkowych wpływów. Resort finansów dowodzi, że 2016 r. przyniósł solidną poprawę po stronie dochodów podatkowych. Ich wartość wyniosła 20,6 proc. PKB i w ciągu roku zwiększyła się o 0,8 pkt. proc. Lepszym wzrostem mogą pochwalić się jedynie Grecy, Holendrzy i Łotysze. Nadal wpływy z głównych danin wyglądają gorzej niż przed kryzysem, ale ich udział w PKB w ubiegłym roku zwiększył się po raz pierwszy do 2011 r. Satysfakcjonująca jest też, będąca wciąż w odwrocie, luka podatkowa w VAT. Według ostatnich danych Komisji za 2014 rok Polska należała do krajów unijnyuch o jednej z największych luk w VAT. Gorzej było jedynie we Włoszech, Grecji, na Słowacji, Malcie, Litwie oraz w Rumunii. Od 2014 roku walka o VAT przynosi jednak efekty, a w ubiegłym roku udało się lukę ograniczyć - informuje gazeta.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock