Zmiany w ważnym urzędzie. Dwaj wiceszefowie odwołani

Z kraju


Wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak i Lesław Gajek zostali odwołani. Na ich miejsce premier Beata Szydło powołała z dniem 16 lutego Filipa Świtałę i Marcina Pachuckiego - podał Urząd w komunikacie prasowym.

Wiceprzewodniczący zostali odwołani na wniosek szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Chrzanowski kieruje Urzędem od października 2016 r.

W ich miejsce premier powołała Filipa Świtałę i Marcina Pachuckiego. Świtała będzie odpowiadał w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego za nadzór nad pionem bankowym, a Pachucki będzie odpowiadał za nadzór nad pionem ubezpieczeniowym oraz kapitałowym.

Filip Świtała jest związany z nadzorem bankowym od 2006 roku. Od 2011 roku pełnił funkcję kierowniczą w Departamencie Bankowości Komercyjnej i Specjalistycznej oraz Instytucji Płatniczych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Marcin Pachucki jest z związany z nadzorem nad rynkiem finansowym od 2001 roku. W ostatnim czasie pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zajmując się głównie prowadzeniem postępowań administracyjnych dotyczących nadużyć na rynku finansowym.

W ubiegłym tygodniu obaj odwołani wiceprzewodniczący KNF byli przesłuchiwany przed sejmową komisją ds. Amber Gold.

Autor: tol / Źródło: PAP Biznes