Farmacja obawia się czarnego scenariusza

Z kraju

sxc.huFarmacja obawia się czarnego scenariusza

Restrykcyjna polityka refundacyjna może stać się zagrożeniem dla krajowego przemysłu farmaceutycznego – donosi "Puls Biznesu".

15 mld zł - do wytworzenia takiego PKB przyczynia się w Polsce sektor produkujący leki i wyroby medyczne. Wartość ta może się zmniejszyć, jeśli nie zmieni się podejście do przemysłu farmaceutycznego.

W najnowszym raporcie "Analiza symulacyjna długookresowych skutków polityki refundacyjnej w Polsce" eksperci DeLab UW wyliczyli, że polska gospodarka nie odczuła jeszcze wszystkich negatywnych skutków obniżek cen leków refundowanych z poprzednich lat, nie mówiąc już o tych, które pojawiają się na horyzoncie.

Dalsze obniżki cen leków refundowanych "mogą doprowadzić do szybkiego załamania się krajowego przemysłu farmaceutycznego" - ostrzegają autorzy raportu.

Z danych firmy badawczej Sequence wynika, że w latach 2012-14 straty krajowych firm generycznych na refundacji wyniosły 513 mln zł. Spadły również inwestycje, co, według autorów raportu, długofalowo przekłada się na spadek eksportu, a wzrost importochłonności (ilość środków importowanych potrzebnych do produkcji jakiegoś wyrobu).

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu