Ostrzeżenie przed oszustami. "Masowa wysyłka maili"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfonyTVN24
wideo 2/5
TVN24Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony

CERT Polska ostrzega przed masową wysyłką maili w ramach kampanii phishingowej. Zespół wyjaśnił, że oszuści wykorzystują wizerunek Facebooka.

"Uwaga, trwa masowa wysyłka maili w ramach kampanii phishingowej wykorzystującej wizerunek #Facebook" - poinformował na Twitterze zespół CERT Polska. Dodał, że "oszuści informują, że konieczna jest weryfikacja konta i w ten sposób wymuszają podanie loginu i hasła do platformy".

"Takie wiadomości zgłaszajcie do nas. Bądźcie ostrożni!" - zaapelował zespół.

Do wpisu dołączono treść przykładowej wiadomości od oszustów. Tytuł maila brzmi: "[Facebook Recovery] Twoje konto Facebook zostanie zawieszone". Natomiast na początku maila możemy przeczytać następujący tekst napisany pogrubioną czcionką: "Twoje konto na Facebooku wymaga Twojej natychmiastowej uwagi".

"Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK - Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty" - napisał na swojej stronie CERT Polska.

Oszustwa internetowe

Z kolei zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) informował niedawno o fałszywych reklamach zamieszczanych w mediach społecznościowych. Jak wskazywano, cyberprzestępcy publikując fałszywe reklamy inwestycyjne wykorzystują wizerunki znanych instytucji.

"Tylko w kwietniu zgłosiliśmy 367 fałszywych reklam i 1409 niebezpiecznych domen związanych z tym oszustwem" - podano. Jak dodano wykorzystano w nich wizerunek m.in. PGNiG (26 proc.), Baltic Pipe (30 proc.), Tesli (11 proc.), banków (3 proc.), a także innych spółek Skarbu Państwa (4 proc.).

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma ograniczyć skutki kradzieży tożsamości. Po wejściu w życie nowych przepisów możliwe będzie zastrzeżenie numeru PESEL. Zmiana ma utrudnić oszustom wyłudzanie kredytów czy pożyczek od instytucji finansowych za pomocą danych innych osób.

Czytaj też: Nowy rodzaj oszustwa. Duże poruszenie w sieci >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości