Uwaga na takie e-maile. Ministerstwo ostrzega

Z kraju

Ekspertka o oszustwach internetowychTVN24 BiS
wideo 2/3

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości wzywające do zapłacenia zaległego podatku VAT. "Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach jest niebezpieczne" - podkreśla resort w komunikacie.

"Do Krajowej Administracji Skarbowej docierają sygnały o podejrzanych wiadomościach e-mail, w których nadawca przesyła wezwanie do uiszczenia zaległego podatku VAT wraz z numerem konta, na które należy wpłacić należności. Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej" - czytamy w komunikacie MF.

Szkodliwe oprogramowanie

Resort dodał, że otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne.

"Może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom" - zaznacza.

Ministerstwo apeluje o nieotwieranie linków i załączników z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości.

Przypomina również, że urzędy skarbowe nie wysyłają e-maili z wezwaniem do zapłaty zaległego podatku, a podane w takiej korespondencji numery rachunków bankowych nie należą do urzędów skarbowych.

Tak wygląda fałszywy e-mail (pisownia oryginalna):

Ministerstwo finansów ostrzega przed oszustamiMinisterstwo Finansów

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Ministerstwo Finansów