Wiadomości dotyczące "kontroli skarbowej". Uwaga na oszustów

Z kraju

Ekspertka o oszustwach internetowychTVN24 BiS
wideo 2/2

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail informującymi o "zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej", których odbiorca proszony jest o przygotowanie dokumentów wymienionych rzekomo w pliku dołączonym do wiadomości - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Oszuści po raz kolejny próbują podszywać się pod instytucję rządową. Tym razem, udając Ministerstwo Finansów, rozsyłają e-maile o nieudanej próbie rozpoczęcia kontroli skarbowej i podają termin następnej planowanej inspekcji, prosząc przy tym o przygotowanie potrzebnych dokumentów.

"Urzędy skarbowe nie są autorami takich wiadomości i co do zasady nie informują drogą mailową o wszczęciu kontroli" - wyjaśnia MF.

"Prosimy o zwrócenie uwagi, że korespondencja mailowa kierowana przez urzędy skarbowe wysyłana jest wyłącznie z adresów o domenie »gov.pl«" - dodano w komunikacie.

Uwaga na załącznik

Resort finansów ostrzega, że otwieranie załącznika do wiadomości lub wysyłanie odpowiedzi do nadawcy jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom.

Aby ostrzec adresatów wiadomości od oszustów, ministerstwo opublikowało treść fałszywej e-maila (pisownia oryginalna):

Fałszywy mail o wszczęciu kontroli skarbowejMinisterstwo Fianansów

Autor: mm//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu