"Mrożące krew w żyłach nagranie", "ludzie uciekają w popłochu". Nowe oszustwo na Facebooku

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/5
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

CERT Polska ostrzega przed oszustami na Facebooku, którzy próbują wykorzystać konflikt na linii Rosja - Ukraina. W serwisie społecznościowym pojawiają się posty o rzekomych materiałach wideo przedstawiających inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę. Celem cyberprzestępców jest pozyskanie naszych danych do logowania.

Zespół CERT Polska opublikował ostrzeżenia na swoich kontach w mediach społecznościowych. "Uwaga! Od kilku dni obserwujemy na Facebooku posty o rzekomych materiałach wideo przedstawiających inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę" - czytamy. Posty zawierają zwroty takie jak: "mrożące krew w żyłach nagranie" oraz "ludzie uciekają w popłochu".

Jak podano, jest do nich dołączany "link, który kieruje do strony wyglądającej jak serwis informacyjny, z artykułem zawierającym wspomniany film". Przy próbie jego obejrzenia, jesteśmy przekierowywani do fałszywej prośby o podanie danych logowania do naszego konta.

"Przejęte w ten sposób konta wykorzystywane są do dalszej dystrybucji postów w ramach różnych grup na Facebooku" - wskazał zespół.

Przedstawiciele CERT Polska zalecają, by w przypadku podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebook: zmienić hasła oraz włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe, wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie oraz sprawdzić czy do konta nie zostały podpięte nieznane aplikacje.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP

W poniedziałek, 21 lutego br. został ogłoszony na terenie kraju trzeci stopień alarmowy w cyberprzestrzeni RP CRP-CHARLIE. "Mimo że alarm dotyczy głównie administracji publicznej, jest to dobry moment na podniesienie swojej czujności na różnego rodzaju kampanie phishingowe" - podkreślił zespół CERT Polska.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości