TVN24 Biznes | Z kraju

Oszustwo "na psa". Można utracić dostęp do konta na Facebooku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

CERT Polska ostrzega przed fałszywymi informacjami zamieszczanymi na Facebooku na temat rzekomo potrąconego psa. Komunikaty mają zachęcić do wejścia w załączony link. "Uważaj, możesz utracić dostęp do swojego konta w serwisie Facebook" - ostrzegają przedstawiciele CERT Polska.

Przedstawiciele CERT Polska poinformowali, że od kilku tygodni obserwują wariant oszustwa, którego celem jest przejęcie kont użytkowników Facebooka. "Przestępcy, wykorzystując przejęte lub fałszywe konta w serwisie Facebook, na różnych grupach publikują wpisy z sensacyjnymi informacjami, co ma zachęcić czytelnika do wejścia w załączony link" – czytamy we wpisie.

Jak zaznaczono, treść publikowanych postów oraz używane zdjęcie są od miesiąca identyczne.

Fałszywa informacjaCERT Polska

"Motywem przewodnim jest fałszywa wiadomość o potrąceniu psa oraz prośba o pomoc w identyfikacji sprawcy. Na szkodliwej stronie umieszczony jest fałszywy panel logowania do serwisu Facebook, którego celem jest wyłudzenie danych logowania do konta potencjalnej ofiary" – wyjaśniono.

Fałszywy panel do logowaniaCERT Polska

Przedstawiciele CERT Polska zwrócili uwagę, że konta przejęte w ramach tzw. oszustwa na psa mogą być następnie wykorzystane do dalszego publikowania fałszywych wpisów lub wyłudzania środków finansowych, np. za pomocą oszustwa "na Blika".

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Przedstawiciele CERT Polska radzą, by w przypadku podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebook zmienić hasło oraz włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe. Ponadto należy wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie oraz sprawdzić, czy nie zostały podpięte do konta nieznane aplikacje.

Ostrzeżenia przed oszustami

W ostatnim czasie cyberprzestępcy nie ustają w swoich działaniach. Ministerstwo Finansów w piątek ostrzegało przed oszustami, którzy podają się za urząd skarbowy. Jak opisywał resort, do odbiorców trafiają SMS-y z fałszywą informacją, aby opłacić zaległy podatek w niewielkiej kwocie. Z kolei na początku ubiegłego tygodnia dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM ostrzegał przed telefonami od oszustów. Podszywali się oni pod numer należący do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i próbowali wyłudzić dane.

Niedawno KPRM informowała, że blisko 15 tysięcy adresów znajduje się na liście ostrzeżeń. Strona została uruchomiona w marcu ubiegłego roku wspólnie z NASK, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock