Gigantyczna inwestycja Koreańczyków w Polsce pod lupą Brukseli. Wszczęto postępowanie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Morawiecki: bateria co dziewiątego auta na prąd może być z Polskitvn24
wideo 2/2
tvn24Morawiecki: bateria co dziewiątego auta na prąd może być z Polski

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie wsparcia publicznego dla LG Chem. Jak wskazano w komunikacie, chodzi o kwotę 95 milionów euro przekazanych przez polskie władze koreańskiemu przedsiębiorstwu chemicznemu na inwestycje w rozbudowę fabryki baterii w Biskupicach Podgórnych na Dolnym Śląsku.

"Unijne zasady pomocy państwa umożliwiają państwom członkowskim pobudzanie wzrostu gospodarczego w europejskich regionach znajdujących się w niekorzystnym położeniu. Musimy jednak upewnić się, że wsparcie publiczne jest rzeczywiście potrzebne do przyciągnięcia inwestycji prywatnych do danego regionu i zapobiec sytuacji, w której beneficjent pomocy zyskuje nieuczciwą przewagę nad konkurentami na koszt podatników" - powiedziała, cytowana w komunikacie, unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.

"Gruntownie zbadamy, czy wsparcie ze strony polskich władz było konieczne, aby nakłonić LG Chem do decyzji o rozbudowie zakładu produkującego baterie w Polsce oraz czy wsparcie to ogranicza się do niezbędnego minimum i nie zakłóca konkurencji ani nie wpływa niekorzystnie na spójność w UE" - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Inwestycja LG Chem w Polsce

W 2017 roku LG Chem podjęło decyzję o zainwestowaniu ponad 1 miliarda euro w rozwój zdolności produkcyjnych baterii litowo-jonowych oraz modułów i zestawów baterii do pojazdów elektrycznych w swoim zakładzie w województwie dolnośląskim.

- Bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski - mówił Mateusz Morawiecki, wówczas wicepremier i minister finansów, przy okazji wręczenia koreańskiej firmie LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności w październiku 2017 roku. Morawiecki wskazywał wtedy, że pod względem wartości będzie to największa, od co najmniej 2001 roku, inwestycja nad Wisłą.

W 2019 roku Polska powiadomiła Komisję o planach udzielenia wsparcia publicznego na ten cel w wysokości 95 milionów euro. Komisja ma jednak wątpliwości, czy przekazanie tej kwoty na rzecz LG Chem jest zgodne ze wszystkimi kryteriami wskazanymi w wytycznych dotyczących pomocy regionalnej.

W związku z tym KE sprawdzi, czy na decyzji LG Chem o zwiększeniu zdolności produkcyjnych w Polsce zaważyło bezpośrednio wsparcie publiczne ze strony polskich władz, czy też inwestycja zostałaby zrealizowana w Biskupicach Podgórnych nawet przy braku wsparcia publicznego.

Są też wątpliwości co do wkładu wsparcia publicznego w rozwój regionalny oraz proporcjonalności tego wsparcia.

Wszczęcie szczegółowego postępowania daje stronie polskiej i zainteresowanym stronom trzecim możliwość przedstawienia uwag na temat wspomnianego środka pomocy. Nie przesądza to w żaden sposób o wyniku postępowania.

Wspieranie rozwoju gospodarczego

Unijne zasady pomocy państwa, w szczególności wytyczne Komisji z 2014 roku dotyczące pomocy regionalnej, umożliwiają państwom członkowskim wspieranie rozwoju gospodarczego i zatrudnienia w regionach UE będących w niekorzystnym położeniu oraz wspieranie spójności regionalnej w ramach jednolitego rynku.

Środki pomocy muszą spełniać pewne warunki, aby zagwarantować, że przyniosą zamierzone rezultaty. Wymagane jest m.in., aby wsparcie zachęcało do inwestycji prywatnych, ograniczało się do niezbędnego minimum, nie zniechęcało do inwestycji w regionie znajdującym się w innym państwie członkowskim i będącym w równie niekorzystnym albo gorszym położeniu ani nie powodowało bezpośrednio przeniesienia działalności z innych regionów UE do państwa członkowskiego przyznającego wsparcie.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24