Przegląd prasy. Nagrodzeni w EuRoPol Gazie oddają pieniądze. Szykuje się kontrola

Z kraju

EuRoPol GazEuRoPol Gaz nie jest spółką działającą na zasadach rynkowych

Rada nadzorcza PGNiG i minister energii skontrolują sposób przyznania nagród w EuRoPol Gazie – podaje "Rzeczpospolita". Nagrodzeni sowite premie przekazali na cele charytatywne. To jednak nie kończy sprawy.

Władze spółki EuRoPol Gaz otrzymały wysokie nagrody z zysku wypracowanego przez poprzednie władze, a do tego nagrody specjalne, choć pracowali zaledwie kilkanaście dni. Nagrody zostały podzielone między przedstawicieli polskiej spółki PGNiG i rosyjskiego Gazpromu.

Pieniądze oddali

Kiedy sprawa kontrowersyjnych nagród ujrzała światło dzienne władze spółki zdecydowały o oddaniu pieniędzy na cele charytatywne.

Jednak to nie kończy sprawy, bo sposoby przyznawania sowitych premii chce skontrolować minister energii i rada nadzorcza PGNiG.

– Informacje plus dokumenty, które przedstawiono, nie są przekonujące. Na tym etapie nie uzasadniają przyjęcia nagród – mówi "RP" osoba związana z ministerstwem energii.

- Chcemy poznać fakty i argumenty. Jestem daleki od oceny na podstawie tekstów w prasie – podkreśla w rozmowie z „RP" prof. Bartłomiej Nowak, przewodniczący rady nadzorczej PGNiG.

Jakie nagrody?

Jak podaje "RP" w spółce EuRoPol Gaz na nagrody zysku za 2015 rok przeznaczono w sumie 15,8 mln zł dla wszystkich pracowników, z czego 1,5 mln zł miało przepaść dla czteroosobowego polsko-rosyjskiego zarządu i 1,8 mln zł dla dziesięcioosobowej rady nadzorczej. Z informacji "RP" wynika, że prezes Piotr Tutak otrzymał 420 tys. zł brutto, wiceprezes Krzysztof Rogala – 290 tys. brutto. Natomiast wiceprzewodniczący Piotr Woźniak dostał 260 tys. zł brutto, a pozostali po 160 tys. zł brutto.

Decyzja walnego zgromadzenia

Decyzję w sprawie nagród podjęło w czerwcu walne zgromadzenie spółki. Nowi prezesi dostali nagrody z zysku za 2015 r. choć wtedy nie przepracowali ani jednego dnia, a członkowie rady nadzorczej pracowali tylko 15 dni. Poprzednie władze spółki, które ten zysk wypracowały, nie dostały ani złotówki. Zysk naliczony netto za rok 2015 wyniósł 78,46 mln zł.

Polskie i rosyjskie interesy

Spółka podkreśla też, że EuRoPol Gaz jest "miejscem gdzie spotykają się interesy polskie i rosyjskie, a każda decyzja wymaga jednomyślności obu stron".

"EuRoPol Gaz nie jest spółką działającą na zasadach rynkowych. Jest to jedyna w Polsce spółka, w działalności której uwzględnione muszą być nie tylko przepisy Kodeksu Spółek Handlowych i innych krajowych przepisów prawnych, ale także postanowienia aktów międzyrządowych" - podkreśla firma w oświadczeniu.

Zobacz, PGNiG pozywa Rosjan. W sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu:

PGNiG pozywa Rosjan. W sprawie zmiany warunków cenowych kontraktutvn24

Autor: msz/gry / Źródło: Rzeczpospolita, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: EuRoPol Gaz

Raporty: