Nie pracowali, ale nagrody wzięli. "Polskie i rosyjskie interesy"

Z kraju

tvn24Jak informuje "Rzeczpospolita", osoby zasiadające we władzach PGNiG otrzymali wynagrodzenia za niewypracowany zysk

Osoby zasiadające w EuRoPol Gazie otrzymały wysokie nagrody z zysku wypracowanego przez poprzednie władze, a do tego nagrody specjalne, choć pracowali zaledwie kilkanaście dni. Nagrody zostały podzielone między przedstawicieli polskiej spółki PGNiG i rosyjskiego Gazpromu.

O wysokości nagród spółka oficjalnie nie informuje, ale jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" są one bardzo wysokie. "Rz" napisała, że chodzi o blisko 2 miliony złotych rozdzielone między władze spółki – w tym dwóch nowych prezesów i pięcioosobowy polski skład rady nadzorczej EuRoPol Gazu.

W oświadczeniu wydanym w reakcji na artykuł "Rz" EuRoPol Gaz podał, że "wysokość nagród była zdecydowanie niższa". Spółka nie poinformowała jednak o konkretnej kwocie.

"Zarząd Europol Gaz S.A. składa się z 4 osób (2 Polaków i 2 Rosjan) a Rada Nadzorcza z 9 osób (5 Polaków i 4 Rosjan). Nagrody z zysku za 2015 rok otrzymali wszyscy Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej a także wszyscy pracownicy Europol Gaz s.a. sprawujący swe funkcje w dniu podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie (WZ) Europol Gaz s.a., do czego WZ miało prawo i podejmowało takie decyzje również w przeszłości" - głosi komunikat.

Firma informuje ponadto, że około 80 proc. zysku za rok 2015 zostało przeznaczone na kapitał zapasowy. Zapewnia, że zasoby finansowe były wystarczające, aby realizować zaplanowane inwestycje. EuRoPol zwraca też uwagę, że niemal całkowite przychody pochodzą od kontrahenta z Rosji, a spółka generuje zyski. "Porozumienie Międzyrządowe z 2010 roku ustaliło maksymalną wysokość zysku na poziomie 21 mln zł" - dodano.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy

Decyzję w sprawie nagród podjęło w czerwcu walne zgromadzenie spółki. Nowi prezesi dostali nagrody z zysku za 2015 r. choć wtedy nie przepracowali ani jednego dnia, a członkowie rady nadzorczej pracowali tylko15 dni.

Poprzednie władze spółki, które ten zysk wypracowały, nie dostały ani złotówki. Zysk naliczony netto za rok 2015 wyniósł 78,46 mln zł.

"Decyzja o podziale zysku EuRoPol Gazu należy do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Każda decyzja podejmowana przez organy EuRoPol Gaz S.A. statutowo wymaga jednomyślności PGNiG S.A i rosyjskiego PSA Gazprom" - podała firma i podkreśliła, że wszystko przebiega zgodnie z prawem.

Nagroda z zysku

Nagrody, które otrzymali członkowie zarządu i rady nadzorczej EuRoPol Gazu, mają dwojakie źródło. Jak podaje spółka są "nagrody z zysku i nagroda specjalna".

"Nagrody z zysku były przyznane osobom, które pełniły funkcje w Zarządzie i Radzie Nadzorczej w dniu podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gaz S.A." - czytamy w oświadczeniu. Nie ma więc znaczenia, czy pracowały w ubiegłym roku, czy nie.

Natomiast nagrody specjalne przyznawane są proporcjonalnie do okresu pełnienia funkcji. Dlatego reprezentanci Gazpromu otrzymali nagrody za rok 2015 w pełnym wymiarze – czyli za cały rok. Natomiast polscy, powołani przez PGNiG 16 grudnia 2015 r, otrzymali nagrody tylko za okres pełnienia funkcji. Spółka podała, że było to 15 dni.

Jak dowiedziała się PAP ze źródła w spółce, decyzja o wypłacie nagród została zaakceptowana przez RN spółki i resort skarbu 22 czerwca br. Od tego, czy nagrody zostaną wypłacone wszystkim, w tym rosyjskim członkom władz spółki, rosyjscy udziałowcy uzależniali zgodę, by część z 1,6 mld zł aktywów EuRoPol Gazu znalazła się na kontach w polskich bankach. Z informacji PAP wynika, że od końca sierpnia br. 540 mln zł z tej kwoty ulokowano na koncie w PKO BP.

Polskie i rosyjskie interesy

Społka podkreśla też, że EuRoPol Gaz jest "miejscem gdzie spotykają się interesy polskie i rosyjskie, a każda decyzja wymaga jednomyślności obu stron".

"EuRoPol Gaz nie jest spółką działającą na zasadach rynkowych. Jest to jedyna w Polsce spółka, w działalności której uwzględnione muszą być nie tylko przepisy Kodeksu Spółek Handlowych i innych krajowych przepisów prawnych, ale także postanowienia aktów międzyrządowych" - podkreśla firma w oświadczeniu.

Zobacz, PGNiG pozywa Rosjan. W sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu:

PGNiG pozywa Rosjan. W sprawie zmiany warunków cenowych kontraktutvn24

Autor: PMB//ms / Źródło: Rzeczpospolita, tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24