TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w podatkach będą kosztować jeszcze więcej. "To inwestycja, która się zwróci"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o estońskim CIT
Mateusz Morawiecki o estońskim CITTVN24
wideo 2/5
TVN24Mateusz Morawiecki o estońskim CIT

Po zmianach do projektu dotyczącego wprowadzenia estońskiego CIT-u koszt wdrożenia tego rozwiązania dla budżetu wzrośnie do około 5,6 miliarda w roku 2021 - poinformował dziennikarzy wiceminister finansów Jan Sarnowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Wszystkie zmiany, które dokonaliśmy w estońskim CIT, zwiększyły koszty jego wdrożenia w przyszłym roku do 5 mld 610 mln zł - powiedział Sarnowski.

Wyjaśnił, że tyle środków nie wpłynie do budżetu w przyszłym roku.

- Traktujemy to jako inwestycję w gospodarkę, w zwiększenie produktywności i zwiększenie zatrudnienia. Mamy też świadomość, że jest to inwestycja, która nam się zwróci - stwierdził wiceminister.

Sarnowski poinformował, że Sejm zajmie się projektem wprowadzenia estońskiego CIT-u na najbliższym posiedzeniu 7 i 8 października, tak aby nowe rozwiązanie mogło zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

"Wprowadzona zostanie alternatywa"

Wiceminister powiedział, że dzięki zmianom w projekcie, które w poniedziałek przyjął rząd, z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać również firmy, które zatrudniają pracowników m.in. na umowy zlecenie. - Ważne jedynie, żeby pracownikowi płacone było wynagrodzenie równe przynajmniej średniej krajowej i żeby podlegało ono opodatkowaniu i oskładkowaniu - wyjaśnił.

Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać firmy, których przychody są mniejsze niż 2 mln euro. Takie podmioty będą mogły wykorzystać w rozliczeniu estoński CIT, jeśli w pierwszym roku zatrudniać będą nie trzech, a jedynie jednego pracownika.

Sarnowski przypomniał, że według pierwszej wersji projektu wejście w estoński CIT było uwarunkowane od inwestycji w środki trwałe.

- Teraz wprowadzona zostanie alternatywa. Otworzymy firmom, które będą korzystać z estońskiego CIT, możliwość zastąpienia tego konkretnie kryterium inwestycyjnego zatrudnieniem dodatkowych pracowników. Zależy nam na tym, żeby system estoński był otwarty nie tylko dla firm produkcyjnych, ale praktycznie dla każdego rodzaju biznesu, który chce się szybko rozwijać, na przykład dla firm informatycznych, firm transportowych, dla agencji reklamowych czy firm ochroniarskich - dodał.

Jak poinformował wiceminister, firmy, które będą wchodziły w estoński CIT, będą miały możliwość preferencyjnego rozliczenia straty.

Estoński CIT

Rząd przyjął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o CIT, zakładający wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. możliwości rozliczania się firm za pomocą tzw. estońskiego CIT. Próg, poniżej którego można będzie korzystać z tego rozwiązania, to 100 mln zł obrotów rocznie. Wcześniej rządowa propozycja zakładała, że limit wyniesie 50 mln zł.

Jak poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu, istotą estońskiego CIT jest przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach. Zgodnie z projektem, z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości