Polskie kopalnie za złotówkę. Ministerstwo składa propozycję Tauronowi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Dudek: należy przyspieszyć transformację energetyczną
Dudek: należy przyspieszyć transformację energetycznąTVN24
wideo 2/4
TVN24Dudek: należy przyspieszyć transformację energetyczną

Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło Grupie Tauron ofertę nabycia za symboliczną złotówkę kopalń Sobieski, Janina i Brzeszcze, skupionych w spółce Tauron Wydobycie - poinformował we wtorek Tauron. Wcześniej w podobny sposób Skarb Państwa odkupił od akcjonariuszy akcje Polskiej Grupy Górniczej.

"Oszacowana na symboliczną złotówkę wartość oferty Skarbu Państwa wynika z wycen, które uwzględniają zarówno obecną kondycję kopalń, jak i potrzeby finansowe zakładów górniczych w długiej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie ich funkcjonowania" – poinformował prezes Taurona Wydobycie Jacek Pytel, cytowany we wtorkowym komunikacje Grupy.

Spółki za złotówkę

Na początku sierpnia Robert Tomaszewski z Polityki Insight zwrócił uwagę we wpisie na Twitterze, że Grupa PGE kupiła 6 mln akcji PGG za 667 mln zł. "Zostało z tego 1 zł. To się nazywa interes życia!" - napisał Tomaszewski.

W lutym "Rzeczpospolita" podsumowała nieudaną inwestycję w akcje PGG. "W latach 2016–2018 firmy energetyczne wydały łącznie 2,3 mld zł na dokapitalizowanie znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej PGG" - pisał dziennik. Grupa PGNiG zainwestowała 800 mln zł w akcje PGG poprzez spółkę zależną PGNiG Termika. Grupa posiada pakiet 20,4 proc.. PGE i Energa mają po 15,3 proc. akcji. Jak przypomina "Rzeczpospolita", spółki zapłaciły za swoje udziały po ponad 600 mln zł. Z kolei Enea ma 7,66 proc. akcji, które zostały kupione za 300 mln zł.

"Istotny krok"

Tauron Wydobycie jest największym po Polskiej Grupie Górniczej producentem węgla energetycznego w Polsce. Zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w kopalniach: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Spółka posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

"Złożona przez Skarb Państwa oferta zakupu aktywów wydobywczych to istotny krok w realizacji jednego z najważniejszych procesów strukturalnych realizowanych w Grupie Tauron w ostatnich latach" – ocenia prezes Taurona Paweł Szczeszek.

Oferta Skarbu Państwa dotyczy nabycia 36 051 078 akcji spółki Tauron Wydobycie, obecnie należących do firmy Tauron Polska Energia - lidera Grupy Tauron. To 100 proc. akcji wydobywczej spółki.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych Tauron przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Kolejny etap

Oferta odkupienia górniczych aktywów Taurona przez Skarb Państwa to kolejny etap porządkowania struktury własnościowej górnictwa węgla kamiennego w kontekście realizowanego od tego roku programu publicznego wsparcia dla tej branży. Wcześniej Państwo odkupiło już od kontrolowanych przez Skarb Państwa firm pakiety akcji Polskiej Grupy Górniczej (PGG), płacąc złotówkę za każdy pakiet - w sumie 7 zł.

3 sierpnia br. poinformowano o zbyciu posiadanych pakietów akcji PGG przez ECARB (spółkę zależną Energi), PGNiG Termika z Grupy PGNIG, spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, Eneę, Polski Fundusz Rozwoju, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Węglokoks. Ponieważ w sprawozdaniach finansowych grup energetycznych wartość inwestycji w górniczą spółkę wynosiła zero złotych, transakcja w żaden sposób nie wpłynęła na wyniki giełdowych spółek.

O tym, że Skarb Państwa ma stać się bezpośrednim właścicielem wszystkich akcji PGG, Taurona Wydobycie i spółki Węglokoks Kraj, zdecydowano już ponad rok temu, krótko po podpisaniu Umowy społecznej w sprawie tempa i zasad transformacji górnictwa. Określono wówczas - skutecznie wdrożony w początkach tego roku - mechanizm budżetowych dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń, obejmujący te trzy spółki. Resort aktywów państwowych uznał, że górnicze spółki korzystające z publicznego wsparcia powinny być skupione w jednym, państwowym ręku.

Atutem Taurona Wydobycie jest produkcja paliw o niskiej zawartości chloru, które są niezbędne dla nowoczesnych, niskoemisyjnych bloków energetycznych. "Spółka zapewnia tym samym bezpieczne dostawy paliwa dla elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron, a klientom indywidulanym oferuje wysokiej jakości paliwa węglowe do ogrzewania, w tym ekogroszki" - poinformował Tauron.

W pierwszym półroczu br. produkcja węgla w kopalniach Grupy Tauron wyniosła 2,71 mln ton i była zbliżona do ubiegłorocznej, zaś sprzedaż węgla wzrosła o blisko 18 proc., do 2,77 mln ton. Prawie dwie trzecie swojego zapotrzebowania Tauron pokrył surowcem z trzech własnych kopalń.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: media.tauron.pl

Pozostałe wiadomości