Energetyka, infrastruktura, surowce. Oto fundamenty imperium Kulczyka

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatImperium Jana Kulczyka. Energetyka, infrastruktura, surowce

Choć Jan Kulczyk przez lata inwestował w wielu branżach i sektorach, to kluczowym punktem jego biznesu był Kulczyk Investments. To grupa inwestycyjna, w której skład - w różnych okresach - wchodziły spółki z takich sektorów jak energetyka, przemysł chemiczny, infrastruktura czy surowce mineralne.

Kulczyk Investments powstała w 1991 r., na początku polskiej transformacji. Jak wielokrotnie podkreślali jej przedstawiciele, firma skupiała się od początku działalności na inwestycjach długoterminowych.

Różne pola

Głównymi polami zainteresowań grupy inwestycyjnej są energetyka, przemysł chemiczny, infrastruktura i surowce. Działa ona globalnie w ponad 30 krajach. Jeden z sektorów, z których czerpie zysk, to motoryzacja: jest importerem i dealerem samochodów marki Skoda, Volkswagen, Audi, Porsche i Bentley. W ciągu 20 lat sieć sprzedała ponad milion samochodów, będąc liderem polskiego rynku.

Kulczyk Investments to też strategiczny partner i akcjonariusz globalnego koncernu SABMiller, który działa na 75 rynkach świata, a także współtwórca największej grupy piwowarskiej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych na świecie.

W portfelu grupy znalazła się także firma Ciech.

Kulczyk Investments to pomysłodawca budowy i zarządca autostrady A2, która była pierwszą prywatną autostradą w Polsce, właściciel Polenergii - grupy energetycznej o zasięgu regionalnym. To również największy polski inwestor w Afryce mi właściciel bogatego portfela surowców energetycznych, rud żelaza, miedzi i złota.

Długa lista

W różnych okresach w portfelu inwestycyjnym Kulczyk Investments znajdowały się firmy z różnych sektorów. Oto najważniejsze:

Energetyka

Tutaj kluczowym aktywem jest Polenergia SA. Jak podaje grupa, spółka "stanowi centrum operacyjne, bazę know-how oraz platformę do realizacji innowacyjnych projektów energetycznych w Polsce i regionie".

Kulczyk Holding zainwestował w tę spółkę w 2000 r. Pakiet akcji wynosił 50,2 proc. W sierpniu ubiegłego roku doszło to połączenia aktywów Grupy Polenergia Holding z Polish Energy Partners, w wyniku którego powstała nowa, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka pod nazwą Polenergia SA. Działalność: wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych, dystrybucja i obrót energią elektryczną.

Przemysł chemiczny

To Ciech SA. Kulczyk Investments jest większościowym akcjonariuszem tej spółki (51,14 proc.), co warto podkreślić - poprzez spółkę zależną KI Chemistry. Ciech SA to wiodąca grupa chemiczna w Europie. Kulczyk Investments restrukturyzuje Ciech. Grupa ta skupia ponad 40 firm, a od 2005 roku jest notowana na GPW.

W latach 2003-2011 Kulczyk Investments, poprzez spółkę zależną Kulczyk Holding, był też właścicielem zakładów chemicznych POCH z Gliwic.

Infrastruktura

Kulczyk Investments to też inwestowanie w infrastrukturę drogową. Spółki: Autostrada Wielkopolska SA, Autostrada Wielkopolska II SA i Autostrada Eksploatacja SA.

Autostrada Wielkopolska SA to koncesjonariusz budowy i eksploatacji autostrady A2 na odcinku Konin – Nowy Tomyśl. Początek inwestycji to 1992 rok, partnerzy strategiczni: Strabag AG, Egis Project SA, Polska Grupa Energetyczna SA, Meridiam. Autostrada Wielkopolska II SA: koncesjonariusz budowy i eksploatacji autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko (data inwestycji 2009 rok, pakiet akcji to 40 proc.). Autostrada Eksploatacja SA: spółka operatorska, której głównym zadaniem jest bieżące utrzymanie autostrady A2 na odcinku Konin – Świecko (data inwestycji 2000 rok, pakiet akcji 42,7 proc.).

Łączne nakłady inwestycyjne budowy obydwu odcinków autostrady (Konin – Nowy Tomyśl i Nowy Tomyśl – Świecko) wyniosły ponad 9 mld zł - informuje grupa.

Surowce mineralne

Kulczyk Investments to też inwestycje w poszukiwanie i wydobycie surowców mineralnych, głównie ropy naftowej i gazu ziemnego oraz rud żelaza i węgla kamiennego. Grupa firm prowadzi łącznie ponad 100 projektów w 30 krajach. W portfelu znalazły się takie spółki jak:

- Neconde Energy Limited: konsorcjum, które kupiło od Shell 45 proc. udziału w licencji OML 42 w delcie Nigru, jednym z największych basenów węglowodorowych na świecie. Udział w konsorcjum Neconde daje Kulczyk Investments dostęp do bardzo atrakcyjnych aktywów wydobywczych na terenie Afryki. Data inwestycji to 2011 roku (udział 40 proc.).

- Serinus Energy Inc.: międzynarodowa spółka poszukiwawczo-wydobywcza, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Toronto.

- San Leon Energy Plc spółka notowana w Londynie, działająca w sektorze wydobycia, rozpoznania i poszukiwania ropy i gazu ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych.

- Strata Limited: Spółka zajmująca się inwestowaniem w projekty poszukiwawcze surowców naturalnych w Afryce.

- Loon Energy Corporation Inc.: spółka notowana na giełdzie w Toronto prowadzi projekty poszukiwawcze ropy i gazu na terenie Kolumbii i Peru.

- Centar Plc.: prywatna spółka z międzynarodowym kapitałem, inwestująca w sektor surowców mineralnych na terenie Afganistanu oraz innych krajów Azji Środkowej i Afryki.

Projekty zrealizowane

Browarnictwo: KI to także browarnictwo. We współpracy z koncernem SABMiller stworzona została Kompania Piwowarska. W 2009 roku Kulczyk Investments dołączył do grona wiodących akcjonariuszy SABMiller. Grupa Kulczyka inwestowała w Komapnię Piwowarską SA w latach 1993-2009.

Motoryzacja: Kulczyk Investments, poprzez spółki zależne, w latach 1991–2011 był importerem i dilerem samochodów marki Škoda, Audi, Volkswagen i Porsche do Polski. Grupa prowadziła także sprzedaż samochodów marki Bentley. Wśród spółek, w które inwestował Kulczyk, były Skoda Auto Polska SA - do 2011 roku (48,99 proc. udziałów) i Kulczyk Pon Investment BV - wyłączny importer samochodów VW pasażerskie i VW użytkowe, Audi, Porsche i Bentley - także do 2011 roku (50,1 proc. udziałów).

Telekomunikacja: Kulczyk Investments to też sektor telekomunikacyjny. Grupa brała udział w prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej (obecnie Orange Polska) - do 2005 roku. Spółka, we współpracy z Deutsche Telekom, inwestowała również w firmę Polska Telefonia Cyfrowa (obecnie T-Mobile) do 1999 roku.

Usługi finansowe

Jak czytamy w informacjach zawartych na stronie internetowej, w latach 1996–2006 Grupa Kulczyk inwestowała w sektor ubezpieczeń i funduszy emerytalnych. W partnerstwie z KBC Insurance była akcjonariuszem największej prywatnej Grupy ubezpieczeniowej TUiR Warta SA oraz funduszu emerytalnego PTE Dom SA (obecnie PTE Warta SA).

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: