"Zestawienie nierozliczonych faktur". Spółka energetyczna ostrzega przed oszustami

Z kraju

Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/4

Grupa Energa poinformowała w środę o próbach podszywania się pod spółkę. "Oszuści wysyłają e-maile informujące o nierozliczonych płatnościach" - czytamy w komunikacie. Jak dodano, wiadomości zawierają niebezpieczny załącznik.

Grupa Energa podała w komunikacie, że wiadomości e-mail są wysyłane z adresu admin@zamira-company.com, o temacie "Zestawienie nierozliczonych dokumentow energa 2019".

Energa ostrzega

Do wiadomości jest dołączony plik Excel o nazwie "Zestawienie nierozliczonych platnosci.xls". Nie należy go otwierać. Grupa Energa poinformowała, że "po otwarciu i zaakceptowaniu uruchomienia makr pobiera na urządzenie szkodliwy plik".

"Ostrzegamy, że plik może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia (w tym zaszyfrowania danych), na którym zostanie otwarty, lub kradzieży wrażliwych danych użytkownika, np. danych logowania do konta bankowego" - wskazano.

Do komunikatu dołączono także przykładową treść wiadomości.

Przykładowa treść wiadomościENERGA

Spółka radzi również, by nie otwierać łączy do stron internetowych, które wywołują jakiekolwiek wątpliwości. "Rekomendujemy również weryfikację nagłówków wiadomości oraz ich nadawców" - dodano w komunikacie.

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie w ostatnich tygodniach.

Na początku stycznia przedstawiciele Enei ostrzegali przed oszustami podszywającymi się pod spółkę energetyczną. "Prosimy nie odpowiadać na fałszywe wiadomości z informacją o zaległych płatnościach" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Z kolei pod koniec ubiegłego roku firma PGE Obrót ostrzegała przed oszustami, którzy podszywali się pod spółkę i wysyłali fałszywe wiadomości SMS, informujące o rzekomych należnościach oraz wskazujące link do strony, na której można dokonać wpłaty.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock