TVN24 Biznes | Z kraju

Ostrzeżenie przed oszustami. "Uwaga na fałszywe SMS-y"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/7
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

Uwaga na fałszywe SMS-y o przerwaniu dostaw prądu - ostrzega w mediach społecznościowych Grupa Energa. W wiadomościach oszuści informują o konieczności uregulowania zapłaty i podają link do rzekomej płatności online. Spółka wyjaśnia, że to próba wyłudzenia pieniędzy bądź kradzieży danych z urządzenia.

CERT Energa, czyli firmowy Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Teleinformatycznego, prosi o zachowanie ostrożności i przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa.

Oszuści podają się za firmę Energa

"Wiadomości, jakie trafiają do niektórych klientów, informują o przerwaniu dostaw energii w bardzo krótkim okresie czasu oraz o konieczności uregulowania zaległości poprzez zawarty w wiadomości link" - poinformowała w komunikacie prasowym Energa.

Spółka podkreśla, że nigdy nie podaje w wiadomościach SMS daty odłączenia prądu i nie przekazuje tą drogą jakichkolwiek linków. "Otrzymując podobne SMS-y, należy w pierwszej kolejności zweryfikować nadawcę, najlepiej poprzez kontakt z infolinią pod numerem: 555-555-555, a przede wszystkim nie klikać w jakiekolwiek odnośniki" - wskazano w komunikacie.

Biuro prasowe Grupy Energa ostrzega, że "może to być próba wyłudzenia pieniędzy lub kradzieży danych z urządzenia".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kolejne ostrzeżenie

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, jakie pojawia się w ostatnim czasie.

W sierpniu policja ostrzegała przed wysyłanymi przez oszustów wiadomościami SMS o rzekomej konieczności zapłaty zaległości za prąd. Mieszkaniec powiatu krośnieńskiego stracił w ten sposób ponad 800 złotych.

Także PGE Obrót w ciągu ostatnich miesięcy ostrzegała przed SMS-ami z informacją o rzekomym zadłużeniu, które w razie nieregulowania spowoduje wstrzymanie dostaw energii. Spółka apelowała o rozwagę i ostrożność.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości