Wielkie przejęcie w energetyce. Polska spółka chce wykupić Francuzów

Z kraju

wikimedia.org/(CC BY-SA 4.0) | Tarniak08Elektrownia Połaniec została wystawiona na sprzedaż

Zarząd Enei poinformował, że spółka złożyła ofertę na zakup 100 proc. akcji spółki Engie Energia Polska. Wystawione na sprzedaż przez Francuzów aktywa warte są co najmniej dwa miliardy złotych.

Francuski koncern Engie wystawił na sprzedaż swoje aktywa, z których największym jest Elektrownia Połaniec. Według informacji rynkowych, cenę wywoławczą za Elektrownię Połaniec ustalono na ok. 500 mln euro.

Połaniec na sprzedaż

Enea uważa, że jest najlepszym inwestorem dla Engie i Połańca.

- Jesteśmy optymalnym inwestorem dla Engie. Nasze największe aktywo wytwórcze, Elektrownia Kozienice, to zakład o podobnych parametrach technicznych i istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w Polsce - mówi prezes Enei Mirosław Kowalik.

Przypomina, że kopalnia Bogdanka, która od roku jest częścią Grupy Enea, to również dostawca węgla do Elektrowni Połaniec.

- Daje to nam wiele możliwości uzyskania synergii oraz dalszą poprawę efektywności wytwarzania energii w oparciu o własny surowiec. Jednym z naszych kluczowych celów strategicznych jest wzrost sprzedaży energii elektrycznej, który będziemy chcieli realizować w oparciu o własne źródła energii – przekonuje prezes Enei.

Rynek energetyczny

Engie Energia Polska jest piątym pod względem wielkości producentem energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW firma odpowiada za 5 proc. produkcji energii w kraju.

- W przyjętej strategii zakładamy dalszy rozwój i wzmacnianie pozycji Enei na rynku m.in. poprzez zwiększenie naszych konwencjonalnych mocy wytwórczych - mówi Kowalik. - Propozycja wejścia do Grupy elektrowni w Połańcu jest więc elementem umacniania pozycji naszej firmy, jako jednego z wiodących wytwórców energii elektrycznej w kraju oraz jako niezawodnego dostawcy energii dla naszych Klientów – dodał prezes Enei.

Grupa Enea to jeden z liderów polskiego rynku elektroenergetycznego, dostarcza energię 2,5 mln klientom.

Zobacz, czas podwyżek. Opłaty za prąd i wodę mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.:

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY-SA 4.0) | Tarniak08