Ostrzeżenie przed oszustami. "Blokujemy, co możemy"

Z kraju

Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/3

Przedstawiciele Enei ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod spółkę energetyczną. "Prosimy nie odpowiadać na fałszywe wiadomości z informacją o zaległych płatnościach" - radzą w komunikacie zamieszczonym na stronie.

Przedstawiciele firmy przypomnieli, że "Enea nie wysyła do swoich klientów SMS-ów zawierających link, który przekierowuje na fikcyjną stronę banku w celu dokonania przelewów czy doładowania".

Jak wskazano, "wiadomości od Enei zawierają jedynie link do strony Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (www.ebok.enea.pl)". W przypadku wątpliwości klienci są proszeni o kontakt z infolinią.

Informację o najnowszej kampanii oszustów zamieścił również na swoim profilu na Twitterze zespół CERT Orange.

"Jeśli macie prąd z @Grupa_Enea, bardzo uważnie czytajcie wszystkie maile z fakturami. Przez ostatnie dni obserwujemy nawał #phishing.ów, podszywających się pod Eneę, blokujemy, co możemy" - czytamy we wpisie.

To nie pierwsze ostrzeżenie w ostatnich tygodniach. Na początku listopada ubiegłego roku Grupa Energa poinformowała, że oszuści podszywają się pod spółkę i wysyłają e-maile z wezwaniami do zapłaty zaległości, które zawierają niebezpieczne linki.

Z kolei pod koniec ubiegłego roku firma PGE Obrót ostrzegała przed oszustami, którzy podszywali się pod spółkę i wysyłali fałszywe wiadomości SMS, informujące o rzekomych należnościach oraz wskazujące link do strony, na której można dokonać wpłaty.

Firmy energetyczne

Grupa Enea jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Dostarcza swoje usługi do 5,1 mln odbiorców.

Pod względem liczby klientów - jak wynika z informacji zamieszczonych przez firmy na stronach internetowych - dystansuje ją Tauron z 5,6 mln odbiorców. 5,3 mln odbiorców ma Grupa PGE.

Na czwartym znajduje się Energa, która dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów - zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Na piątym miejscu pod tym względem jest Innogy, - jedyna z tego grona niekontrolowana przez Skarb Państwa spółka, która w 2017 roku pochwaliła się pozyskaniem milionowego klienta.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock