Preparat na biegunkę wycofany z obrotu. "Nie ma zagrożenia dla zdrowia"

Z kraju

Apteki tylko dla aptekarzytvn24
wideo 2/3

Preparat na biegunkę o nazwie Endiex produkowany przez firmę farmaceutyczną Zentiva został wycofany z obrotu - taką decyzję podjął Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju preparatu o nazwie Endiex produkowanego przez firmę Zentiva o numerze serii 2070517, które oznaczono datą ważności 30.04.2019.

Decyzję podjęto prewencyjnie na wniosek producenta, który podejrzewał, że preparat "nie spełnia wymagań pod względem obecności cząstek metalu".

- Nie ma zagrożenia dla zdrowia pacjenta - zapewniła Monika Chmielewska-Żehaluk z biura prasowego koncernu farmaceutycznego Sanofi, do którego należy Zentiva.

Jak wyjaśniła, w kapsułkach wycofanej serii produktu Endiex nie potwierdzono obecności cząstek metalu. Pojawiły się jednak takie podejrzenie, dlatego trzeba było wycofać preparat.

- Wycofanie prewencyjne jest procedurą, którą podejmujemy w momencie pojawienia się podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych produktu. Jest to standardowe postępowanie naszej firmy - dodała Chmielewska-Żehaluk.

Lek na biegunkę

Endiex jest polecany w ostrej biegunce, która nie daje objawów świadczących o zakażeniu ogólnym.

W jej składzie substancją czynną leku jest nifuroksazyd, który działa miejscowo w jelicie i nie jest wchłaniany bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Substancja ta wykazuje działanie przeciwko mikroorganizmom patogennym, które są powodem problemów jelitowych.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl