Empik ma zielone światło na przejęcie

TVN24 Biznes

Kradzież książek wartych milionyTVN24 Poznań, Głos Wielkopolski
wideo 2/5

Empik przejmie kontrolę nad spółką Platon. We wtorek zgodę na to wyraził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak wskazano w uzasadnieniu, łączne udziały uczestników koncentracji w rynkach, na które koncentracja wywiera wpływ, nie są na tyle wysokie, żeby zagroziły konkurencji.

Zgodę na koncentrację poprzedziło postępowanie antymonopolowe. Wszystko dlatego, że zdaniem urzędu "przedstawione we wniosku informacje i dane dotyczące wielkości rynków właściwych, udziałów uczestników koncentracji i ich konkurentów, opierały się jedynie na szacunkach zgłaszającego".

Prezes UOKiK-u uznał zatem za konieczne zweryfikowanie ich. Analiza zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie wykazała jednak, że w wyniku tej koncentracji nie dojdzie jednak do istotnego ograniczenia konkurencji.

Łączne udziały uczestników koncentracji w rynkach, na które koncentracja wywiera wpływ, nie są na tyle wysokie, żeby zagroziły konkurencji. Empik nadal będzie musiał konkurować z innymi przedsiębiorcami. Dlatego UOKiK wydał zgodę na przeprowadzenie transakcji - czytamy w komunikacie. Jednocześnie przypomniano, że decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie dwóch lat od ich wydania.

O przedsiębiorstwach

Spółka Empik prowadzi sprzedaż między innymi książek, prasy, nagrań muzycznych, filmów, multimediów, artykułów elektronicznych oraz biletów na imprezy kulturalne. Natomiast Platon zajmuje się handlem hurtowym oraz dystrybucją książek.

Obaj przedsiębiorcy prowadzą działalność na terenie całej Polski.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY SA 3.0) | Gaj777