Dwa ministerstwa, trudny podział zadań. Strategiczne spółki w rękach premiera

Z kraju

Kwieciński o zadaniach Ministerstwa Inwestycji i Rozwojutvn24
wideo 2/4

Przedsiębiorczość, czyste powietrze i nowe technologie - to trzy obszary, którymi będzie się zajmować Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Głównym zadaniem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju będzie zaś koordynacja polityki rozwoju kraju. Jak poinformował szef tego resortu Jerzy Kwieciński, nadzór nad spółkami strategicznymi - takimi jak PKO BP, Giełda Papierów Wartościowych przechodzi pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Jak poinformował w czwartek minister Kwieciński, w kompetencjach ministerstwa będzie Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju i jej realizacja.

- Z racji tego, że w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju mamy prawie 200 projektów strategicznych i wiele z nich będzie realizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, więc w tym obszarze będziemy działali zdecydowanie wspólnie - podał szef resortu inwestycji i rozwoju na wspólnej konferencji prasowej z Jadwigą Emilewicz.

Promocja polskiej gospodarki

Jak uzupełnił, "będziemy się silnie zajmowali polityką zagraniczną np. w obszarze promocji polskiej gospodarki, co przynależy do minister Emilewicz, ale np. kwestie europejskie, które będą dla nas ważne w UE, czy związane z pozycją firm czy rozwiązaniami prawnymi z przyszłością budżetu UE to kwestie, którymi będziemy wspólnie się zajmowali". - Kolejnym ważnym działaniem jest realizacja bardzo wielu praktycznych programów współfinansowanych w funduszy UE, nadzór nad tymi programami pozostaje w naszym ministerstwie, ale szereg projektów wdrażanych będzie w ministerstwie przedsiębiorczości - dodał. Według Kwiecińskiego "nową rzeczą, która będzie dla nas na pewno bardzo dużym wyzwaniem w najbliższych miesiącach (...) będzie kwestia związana z inwestycjami". Podkreślił, że polska gospodarka dobrze się rozwija, ale chcemy przyspieszyć inwestycje publiczne i prywatne.

Trzy podstawowe obszary

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii będzie będzie zajmowało się przedsiębiorczością, czystym powietrzem i nowymi technologiami. Jak powiedziała w czwartek szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, resort będzie prowadzić szeroko rozumianą politykę gospodarczą.

- W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii będę się zajmować szeroko rozumianą polityką gospodarczą, tą która została zapisana w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i ten podział ma służyć jeszcze lepszemu, jeszcze szybszemu wdrażaniu strategii - powiedziała Emilewicz. Jak wymieniła, pierwszym obszarem, jakim będzie zajmował się jej resort będzie przedsiębiorczość. - A zatem kolejny pakiet ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Konstytucja dla biznesu kierowana, przygotowywana w ministerstwie jest po pierwszym czytaniu. W najbliższych dniach mamy nadzieję, że opuści Sejm i uzyska podpis pana prezydenta. To kodeksowe, fundamentalne rozwiązania zmieniające 180 aktów prawnych w Polsce, które budują nowe relacje między przedsiębiorcą a administracją w Polsce - tłumaczyła. Drugi obszar - podała - to czyste powietrze. - Sprawienie, aby w polskich miastach żyło nam się wygodnie i komfortowo, i abyśmy nie musieli alarmować o tym, że więcej w Polsce umiera z powodu nieczystego powietrza, niż w wypadkach komunikacyjnych - dodała. Trzeci obszar - mówiła - to nowe technologie, wzrost wydatków na badania i rozwój, innowacyjna Polska, Polska start-upowa. Jak dodała, dla start-upów jest kolejny pakiet ułatwień legislacyjnych, które wejdą w życie jeszcze w tym roku. - Te trzy podstawowe obszary, którymi będzie się zajmowało MPiT w dziale gospodarka w ścisłej współpracy z kolegami z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. (...) Będziemy wiele obszarów realizować wspólnie - powiedziała Emilewicz.

Spółki w rękach premiera

Jednocześnie ministrowie poinformowali, że "nadzór nad spółkami strategicznymi przechodzi pod kancelarię premiera Rady Ministrów". Chodzi o PKO BP oraz Giełdę Papierów Wartościowych. - Ta część nadzoru, która dotyczyła spółek, w których Skarb Państwa miał udziały mniejszościowe, małych spółek, które do nas przyszły z Ministerstwa Skarbu - to zostaje u pani minister Emilewicz, jak również instytuty - powiedział Kwieciński. Minister Jadwiga Emilewicz tłumaczyła, że "to nie są spółki, tylko instytucje, które nadzorowaliśmy, czyli instytuty naukowo-badawcze - rzeczywiście ponad 100 spółek z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa, pozostaje w nadzorze Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii" - dodała. Jak mówiła, urzędy m.in. Główny Urząd Miar, Urząd Patentowy czy Urząd Dozoru Technicznego będą pod nadzorem MPiT, a "jeśli chodzi o spółki, to specjalne strefy ekonomiczne to jest ten instrument realizacji polityki inwestycyjnej, tej, którą w ministerstwie prowadzi Tadeusz Kościński". Na początku 2017 r. weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa. W związku z jego likwidacją wydano rozporządzenie, w którym nadzór nad spółkami Skarbu Państwa został podzielony na poszczególne ministerstwa. W myśl tego rozporządzenia minister rozwoju i finansów nadzorował 240 podmiotów w tym m.in. PKO BP, PZU, czy GPW. Pod koniec kwietnia 2017 r. nadzór nad PZU przejęła ówczesna premier Beata Szydło.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty: