Polacy wyjeżdżają za chlebem. Wielka Brytania traci blask

Z kraju

W Wielkiej Brytanii mieszka obecnie 720 tys. Polaków

Wielka Brytania nie jest już tak atrakcyjna dla Polaków, którzy szukają pracy za granicą. Coraz częściej ich wybór pada na Niemcy - wynika z ostatnich statystyk. Z kolei w Norwegii Polacy mogą zarobić najwięcej.

Wprawdzie to w Wielkiej Brytanii wciąż mieszka największa liczba polskich emigrantów (720 tys.), ale w ostatnich latach Polacy coraz częściej wybierają Niemcy, gdzie obecnie pracuje już 655 tys. polskich obywateli - podaje agencja Bloomberg. Tylko w zeszłym roku za zachodnią granicę wyjechało 41 tys. Polaków. To zresztą czwarty rok z rzędu, kiedy największa europejska gospodarka jest bardziej atrakcyjna dla polskich pracowników niż Wielka Brytania. Z punktu widzenia lokalizacji to właśnie Niemcy powinny być pierwszym wyborem Polaków. Kraj graniczy bowiem z Polską, a dojazd z centrum kraju położonego nad Wisłę do Berlina trwa kilka godzin - dzięki autostradzie i szybkim pociągom. Jednak przez lata Polacy wybierali Wielką Brytanię.

Emigranci na Wyspach

Główną przyczyną tego zjawiska był język. Polacy częściej wybierali emigrację do Wielkiej Brytanii, bo lepiej znają język angielski niż niemiecki. Oczywiście ważne były też płace w funtach, które były średnio wyższe o 30 proc. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii przekracza bowiem 2,2 tys. euro. W Niemczech to 1,7 tys. euro. Najwięcej Polacy zarabiają w Norwegii - niemal 2,6 tys. euro. Jednocześnie przeciętne zarobki w Polsce są kilkukrotnie mniejsze i wynoszą około 500 euro.

Polacy częściej emigrują do Niemiec niż do Wielkiej BrytaniiBloomberg/GUS

Brexit i ataki

W Wielkiej Brytanii mieszka obecnie 720 tys. Polaków. W żadnym innym europejskim państwie nie żyje tylu naszych rodaków. Jednak te proporcje niebawem mogą się zmienić. Decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej oraz coraz częstsze przypadki agresji w stosunku do Polaków mogą sprawić, że będą oni wyjeżdżać do pracy do innych państw. - Trudno jest dokładnie ocenić wpływ wrogości wobec Polaków, ale te zdarzenia z pewnością będą brane pod uwagę przez osoby, które rozważają wyjazd do Wielkiej Brytanii - uważa Piotr Kalisz, główny ekonomista Citigroup.

Coraz więcej Polaków rozważa wyjazd z kraju. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Raport: Ok. 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód

Autor: msz//ms / Źródło: Bloomberg,