Zmiany w emeryturach w sejmowej zamrażarce. Rzecznik rządu wyjaśnia

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu Piotr Mueller o projekcie Solidarności w sprawie emerytur stażowych (wypowiedź z listopada 2022)
Rzecznik rządu Piotr Mueller o projekcie Solidarności w sprawie emerytur stażowych (wypowiedź z listopada 2022)TVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o projekcie Solidarności w sprawie emerytur stażowych

Projekty ustaw o emeryturach stażowych czekają na procedowanie w Sejmie. Umówiliśmy się ze stroną związkową, że przedstawi alternatywne warianty kosztowe do projektu, który aktualnie jest w Sejmie i wtedy będziemy dyskutować, czy jakakolwiek formuła tego typu rozwiązania jest możliwa - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Mueller.

Rzecznik rządu Piotr Mueller był pytany na czwartkowej konferencji prasowej o projekty ustaw w sprawie emerytur stażowych, które czekają na dalsze procedowanie w Sejmie. Temat ten był przedmiotem czwartkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami NSZZ "Solidarność".

Przed spotkaniem w KPRM przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda poinformował, że jednym z postulatów związkowców jest przyjęcie przez Sejm ustawy o emeryturach stażowych.

- Dzisiaj umówiliśmy się ze stroną związkową, że ponownie przedstawi możliwe warianty kosztowe, być może alternatywne do projektu, który aktualnie jest w Sejmie i wtedy będziemy dyskutować, czy jakakolwiek formuła tego typu rozwiązania w zakresie emerytury stażowej jest możliwa - przekazał Mueller. - Nie przesądzam w żadną stronę rozstrzygnięcia w tym obszarze - dodał rzecznik rządu.

W czwartek w Warszawie miała odbyć się manifestacja Solidarności, ale z uwagi na wydarzenia w Przewodowie, Związek zdecydował się na odwołanie pikiety.

- Premier zdecydował o tym, aby powołać w ciągu najbliższych kilku dni zespół roboczy pomiędzy Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność" a rządem. W tym specjalnym zespole będziemy opracowywać wspólne stanowisko pomiędzy Solidarnością a rządem w ramach tych związkowych postulatów - mówił podczas konferencji prasowej Piotr Mueller.

Emerytury stażowe - dwa projekty w Sejmie

W grudniu ubiegłego roku w Sejmie przeprowadzono pierwsze czytanie przygotowanego przez Solidarność projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych, pod którym zebrano 235 tys. podpisów.

Przewiduje on, że prawo do takiego świadczenia miałyby osoby, które osiągnęły wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn okres składkowy i nieskładkowy. Emerytura stażowa przysługiwałaby, pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury. Aby zwiększyć swoją emeryturę, ubezpieczony mógłby kontynuować pracę zarobkową również po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego. Projekt trafił do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

W grudniu do Sejmu skierowany został też projekt emerytur stażowych, przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Projekt przewiduje, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 roku, wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maxim Bogdanovich/Shutterstock

Pozostałe wiadomości