TVN24 Biznes | Z kraju

Ruszają wypłaty trzynastek. Pierwsze pieniądze już jutro na kontach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Czy zostanie wprowadzona emerytura bez podatku? Marlena Maląg odpowiada
Czy zostanie wprowadzona emerytura bez podatku? Marlena Maląg odpowiada Polskie Radio
wideo 2/6
Polskie RadioCzy zostanie wprowadzona emerytura bez podatku? Marlena Maląg odpowiada

Pierwsze osoby trzynastą emeryturę otrzymają już 1 kwietnia – zapowiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury – od 1 marca bieżącego roku to 1250,88 złotych brutto.

W tym roku emeryci i renciści po raz kolejny otrzymają tzw. trzynaste świadczenie. Jest ono wypłacane z urzędu i nie trzeba składać żadnych wniosków o jego przyznanie.

Pierwsze świadczenia już 1 kwietnia

- Zgodnie z przyjętym harmonogramem ruszamy z wypłatami trzynastych emerytur. Pierwsze osoby dodatkowe świadczenia otrzymają już 1 kwietnia. Zdecydowana większość osób otrzyma świadczenie jeszcze w tym miesiącu, w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w kwietniu – mówi minister Maląg.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury – od 1 marca br. to 1250,88 zł brutto.

- Świadczenie w tej wysokości otrzymają wszyscy emeryci i renciści, również ci, których świadczenia są niższe od gwarantowanej najniższej emerytury. W sumie świadczenia otrzyma 9,8 mln osób. Przeznaczymy na nie 12,2 mld zł – wskazuje Maląg.

Trzynaste emerytury

Z kwoty trzynastej emerytury nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu. Oznacza to, że kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie ma wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną).

Dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości