Minister Maląg: 14. emerytura też w przyszłym roku

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Rusza wypłata 14. emerytury
Rusza wypłata 14. emeryturyTVN24
wideo 2/5
TVN24Rusza wypłata 14. emerytury

Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku, ale chcemy zachować to świadczenie jako jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie będzie ono wypłacone – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Szefowa resortu podkreśliła, że 14. emerytura jest dodatkowym wsparciem w czasie panującej wysokiej inflacji.

- Staramy się wesprzeć Polaków jako państwo, stąd była decyzja o 14. emeryturze. Jesteśmy już za półmetkiem. Wypłaconych już jest około 5 mln świadczeń. Szacujemy, że 9 mln emerytów otrzyma 14. emeryturę – powiedziała w rozmowie z PAP.

Czternastka wraz z bieżącym świadczeniem

Zaznaczyła, że czternastkę osoby uprawnione otrzymają z bieżącą emeryturą lub rentą. - Chciałam uczulić seniorów, że nie składamy żadnych wniosków, żeby nie dać się naciągnąć oszustom, którzy działają i próbują namówić na wypełnianie wniosków – dodała.

Przekazała, że w ubiegłym roku 14. emerytura wypłacona była w czwartym kwartale, w tym roku wypłaty zaczęły się już 25 sierpnia.

- Nasze analizy pokazywały, że poziom inflacji będzie wysoki, a więc w tym momencie powinien iść ten zastrzyk gotówki dla seniorów, aby pomóc im w tym trudnym czasie w ramach solidarności międzypokoleniowej - wyjaśniła.

Świadczenia trafiają głównie na konta bankowe emerytów.

14. emerytura w 2023 roku?

- Cieszy nas, że około 80 proc. wypłat 14. emerytury wysyłane jest na konto bankowe. To pokazuje, w jaki sposób dążymy do automatyzacji i cyfryzacji usług. To pokazał nam też COVID, kiedy wprowadzane były różnorakie rozwiązania, aby sprawnie funkcjonowało państwo - wyjaśniła.

- Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku. Chcemy zachować to, że jest to świadczenie jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie świadczenie będzie wypłacone – powiedziała.

W ocenie minister Maląg seniorzy nie są pozostawieni sami sobie.

- Jak byśmy sobie zliczyli waloryzację, 13., 14. emeryturę i inne rozwiązania, które w tym roku zostały wprowadzone w polityce podatkowej, m.in. 30-tysięczna kwota wolna od podatku, obniżenie od lipca podatku z 17 do 12 proc. powoduje, że emeryci realnie w swoich portfelach mają więcej pieniędzy – stwierdziła

Inflacja w Polsce

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w ubiegłym tygodniu, że Inflacja w sierpniu 2022 roku wyniosła 16,1 procent, licząc rok do roku. Analitycy spodziewali się wzrostu cen o 15,4 procent rok do roku. Wzrost cen towarów i usług w lipcu br. wyniósł 15,6 proc. rok do roku, a w czerwcu ceny rosły w tempie 15,5 proc. rok do roku.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości