TVN24 Biznes | Z kraju

O ile wzrosną emerytury w przyszłym roku? Wiceminister wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
PAP
Szef Solidarności o emeryturach stażowych
Szef Solidarności o emeryturach stażowychTVN24
wideo 2/9
TVN24Szef Solidarności o emeryturach stażowych

Według naszych prognoz wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 roku wyniesie 104 procent, zatem najniższe świadczenia wzrosną o około 50 złotych brutto - przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że szacowany koszt przyszłorocznej waloryzacji to 10,5 miliarda złotych.

W ubiegłym tygodniu opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku będzie na poziomie ustawowego minimum, bez gwarantowanej minimalnej kwoty podwyżki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Podobną sytuację mieliśmy w tym roku"

- Prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 roku wynosi 104 procent, czyli podobnie jak w tym roku. Oznacza to, że najniższe świadczenia wzrosną o około 50 złotych brutto - wyjaśnił wiceminister Szwed.

Zaznaczył, że ostateczna kwota będzie znana na początku przyszłego roku, kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2021 rok. - Podobną sytuację mieliśmy w tym roku. Według naszych prognoz najniższe świadczenia w 2021 roku miały wynieść 1250 złotych brutto, ale okazało się, że wskaźnik inflacji był wyższy i ostatecznie wyszło 1250,88 złotego brutto - przypomniał wiceminister.

Dodał, że szacowany koszt przyszłorocznej waloryzacji wynosi 10,5 mld zł, przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 104 proc. - Jedna dziesiąta wzrostu tego procenta to będzie dodatkowe 262 miliony złotych - wskazał Szwed.

Podkreślił, że waloryzacji będzie podlegała także trzynasta emerytura.

Wiceminister zwrócił uwagę, że dodatkowe rozwiązania dla emerytów są przewidziane w Polskim Ładzie. - To na przykład emerytura bez podatku do 2500 złotych. Ten przyrost będzie więc o wiele wyższy niż sama waloryzacja - podkreślił.

Waloryzacja emerytur i rent

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

W wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu.

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1250,88 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 938,16 zł brutto.

Wysokość emerytur i rent w PolscePAP

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości