List z ZUS z informacją o podwyżce. Wysyłka już się rozpoczęła

Z kraju

Minister rodziny o waloryzacji emerytur i renttvn24
wideo 2/6

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z informacją o wysokości świadczeń po waloryzacji - poinformował w poniedziałek rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Od marca najniższa emerytura, renta z powodu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i rodzinna wzrosły do 1100 złotych brutto.

Zwaloryzowane świadczenia są wypłacane automatycznie w terminach, w których klienci standardowo otrzymują emeryturę lub rentę, czyli 1, 6, 10, 15, 20 i 25. Dodatkowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku wysyła do świadczeniobiorców korespondencję z informacją o wysokości świadczenia po waloryzacji.

Tegoroczną wysyłkę ZUS rozpoczął poniedziałek - w sumie w ciągu miesiąca do emerytów, rencistów oraz osób na świadczeniach przedemerytalnych trafi prawie 8,5 mln listów. Zakończenie wysyłki zaplanowane jest na 12 kwietnia.

Waloryzacja emerytur i rent

Od marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 102,86 procent. Najniższe emerytury będą wyższe o przynajmniej 70 zł. Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rodzinna wynosi 1100 zł (dotychczas było to 1029,80 zł). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa wynosi 1320 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową to 990 zł.

Dodatkowe świadczenie

W 2019 roku emeryci i renciści w maju - wedle deklaracji rządowych - otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości minimalnej emerytury (1100 złotych brutto, czyli około 888 złotych netto).

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czwartek opublikowało projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku, który trafił do konsultacji międzyresortowych.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock