TVN24 Biznes | Z kraju

Odbiór emerytur i rent podczas kwarantanny. Poczta wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Emerytury. Polska się starzeje
Emerytury. Polska się starzejetvn24bis
wideo 2/3
tvn24bisEmerytury. Polska się starzeje

Odbiór paczek na podstawie PIN, doręczenie przesyłki bez obowiązku pokwitowania odbioru lub bezpośrednio do skrzynki - to zasady, jakie w związku z pandemią wdrożyła Poczta Polska. Spółka zapewnia, że renciści i emeryci objęci kwarantanną dostaną świadczenia w terminie.

Jak wskazała Poczta w komunikacie, jedynie w przypadku m.in. przesyłek rejestrowanych na zasadach specjalnych wstrzymane jest doręczanie pod adresy osób przebywających na kwarantannie. Przesyłki te zostaną doręczone po jej zakończeniu.

- Przyjęliśmy rozwiązania, które umożliwią doręczenie emerytur, rent i paczek osobom przebywającym na kwarantannie w taki sposób, aby minimalizować ryzyko zakażenia - podkreśliła rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Awizo z sądu

Rzeczniczka dodała, że na podstawie uzgodnień z przedstawicielami sądownictwa, Poczta przechowuje bezpłatnie przesyłki nadawane na zasadach specjalnych pod adresy objęte kwarantanną, aby nie płynął im bieg awizacji. - Takie listy polecone zostaną doręczone adresatom po upływie określonego przez służby sanitarne okresu obowiązkowej kwarantanny lub izolacji - wyjaśniła.

Emerytury i renty - odbiór podczas kwarantanny

Emeryci i renciści, którzy objęci są kwarantanną, otrzymają świadczenia w terminie - w tzw. bezpiecznych kopertach, które są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu zasad bezpieczeństwa. "Pieniądze są wcześniej przeliczane komisyjnie w placówkach pocztowych" - podkreślono.

Przypomniano, że odbierając od listonosza świadczenie należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, co najmniej 1,5 metra. "Ta specjalna procedura dotyczy wszystkich przekazów pieniężnych, aby umożliwić przesyłanie osobom potrzebującym zasiłków i innych świadczeń" - zaznaczono.

Wyjątki

Poczta wskazała, że wyjątkowo w okresie epidemii nie doręcza pod adresy objęte kwarantanną listów rejestrowanych nadawanych przez: Sądy i Trybunały, prokuraturę i inne organy ścigania, komornika sądowego. Dotyczy to również pozostałych nadawców dla przesyłek listowych rejestrowanych nadanych: z potwierdzeniem odbioru lub z Elektronicznym Potwierdzeniem Odbioru (EPO), z zadeklarowaną wartością lub objętych "złożonym przez adresata zastrzeżeniem w zakresie ich doręczania osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem".

W ramach ograniczania ryzyka zakażenia koronawirusem Poczta uprościła też odbiór przesyłek kurierskich. "By odebrać paczkę przy użyciu PIN-u wystarczy, aby nadawca podał numer telefonu lub adres e-mail adresata. Przed doręczeniem przesyłki Poczta Polska prześle odbiorcy kod i ten numer należy podać kurierowi" - wyjaśniono.

Poczta, jak podkreślono, na bieżąco zapewnia swoim pracownikom środki ochrony osobistej, w tym m.in. maseczki, przyłbice, jednorazowe rękawiczki oraz żele i płyny antybakteryjne. "By minimalizować ryzyko zakażenia wszystkie sortownie Poczty Polskiej są prewencyjnie dezynfekowane" - zapewniono.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości