Z kraju

Rafalska: Polacy z Wysp są cenni. Szykujemy dla nich zachętę do powrotu

Z kraju

TVN24 BiSElżbieta Rafalska o Polakach w Wielkiej Brytanii

Myślimy o uruchomieniu instrumentów, które mogłyby stanowić zachętę do powrotu Polaków z Wielkiej Brytanii - powiedziała w TVN24 BiS Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak zapewniła są oni "cenni, ważni i oczekiwani w Polsce".

Rafalska, która przebywa na Forum Ekonomicznym w Krynicy odniosła się do słów Mateusza Morawieckiego. Wicepremier i minister rozwoju stwierdził w ub. tygodniu w rozmowie z BBC Radio 4, że ciągu następnych 5-10 lat do Polski mogą wrócić "setki tysięcy Polaków."

Jest miejsce na rynku

- Chciałabym wierzyć, że będą to tak optymistyczne prognozy, ale dane ekspertów mówią też o tym, że mogą to być przepływy w kierunku innych krajów, a tylko mniejsza część Polaków zechce wrócić do Polski - przyznała Rafalska.

Jak dodała jest jeszcze za wcześnie, aby oszacować, ilu Polaków wróci do Polski, gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. - Ale gdyby to dotyczyło setek tysięcy Polaków, to na pewno znajdą miejsce na polskim rynku pracy - zaznaczyła. Rafalska wspomniała też, że resort myśli o uruchomieniu instrumentów, które mogłyby stanowić zachętę do powrotu Polaków z Wysp. - Oni są cenni, ważni i oczekiwani w Polsce - zapewniła minister.

Europejski poziom

Minister Rafalska komentowała też dane dotyczące bezrobocia. Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 8,5 proc. Oznacza to spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do lipca. W końcu sierpnia w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 348,2 tys., co oznacza, że było ich mniej w porównaniu z lipcem o 1 proc. Dla porównania bezrobocie w sierpniu ubiegłego roku wynosiło 9,9 proc.

- To już jest tendencja. Szósty miesiąc z rzędu spada nam bezrobocie. To najlepsze wyniki od 25 lat. Jest to już utrwalone niskie bezrobocie. Z całą pewnością mamy rynek pracownika. Mamy presję na wzrost wynagrodzeń - oznajmiła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dodała, że na koniec roku trend spadku bezrobocia trochę wyhamuje, bo "jest jednak okres jesienno-zimowy". - Ale myślę, że bezrobocie utrzyma się na koniec roku na poziomie 8,5-8,6 proc. Wtedy byłoby bardzo dobrze. W kolejnym roku minister finansów w swoich założeniach makroekonomicznych prognozuje bezrobocie na poziomie 8 proc. To są wyniki na europejskim poziomie - powiedziała Rafalska.

Cała rozmowa z minister Elżbietą Rafalską:

Cała rozmowa z Elżbietą RafalskąTVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS