700 osób buduje nowe bloki w Elektrowni Opole. Wszystko idzie zgodnie z planem

Z kraju


Projekt budowy elektrowni w Opolu jest zaawansowany w 11 proc. i realizowany zgodnie z harmonogramem i budżetem - poinformowało w środę Ministerstwo Skarbu Państwa. - Na placu budowy pracuje średnio 700 osób dziennie. Co ważne 80 proc. zamówień związanych z inwestycją jest ulokowanych w polskich firmach – powiedział szef resortu Włodzimierz Karpiński, który sprawdzał dzisiaj postępy prac.

Na głównym placu budowy elektrowni Opole w ostatnim czasie toczyły się prace w zakresie kotłowni bloków nr 5 i 6 (m.in. zbrojenie i betonowanie fundamentu kotłów) oraz maszynowni bloków i chłodni kominowej bloku nr 5.

Jedna z najnowocześniejszych na świecie

Jak poinformowało MSP, w związku z pracami złożono 324 zamówienia, 260 z nich zostanie zrealizowanych z udziałem polskich firm. Polecenie rozpoczęcia prac zostało wydane w styczniu 2014 r. Blok 5 ma być oddany do eksploatacji w III kwartale 2018 r., a blok 6 w I kwartale 2019 r. Elektrownia w Opolu będzie jedną z najnowocześniejszych na świecie. Nowe bloki o mocy 900 MW brutto każdy będą zużywały rocznie ok. 4,1 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska.

Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25 proc. wyższej od obecnie stosowanych w polskiej energetyce oraz umożliwi znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 20 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii.

Autor: tol / Źródło: PAP