"To będzie jeden z większych placów budowy w Polsce". Umowa w sprawie potężnej inwestycji

Z kraju

Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacjaENERGA SA
wideo 2/3

Elektrownia Ostrołęka podpisała w czwartek umowę z generalnym wykonawcą nowego bloku energetycznego: konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems. - Mam nadzieję, że budowa rozpocznie się jak najszybciej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że to ostatni blok węglowy budowany w Polsce.

Oferta konsorcjum o wartości 5,05 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto, została w kwietniu wybrana w przetargu ogłoszonym przez Elektrownię Ostrołęka na budowę nowego bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym o mocy około 1000 megawatów. Udziałowcami spółki celowej Elektrownia Ostrołęka są Energa i Enea, które mają w niej po 50 procent udziałów.

"Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego"

Szef resortu energii wyraził nadzieję, że "budowa rozpocznie się jak najszybciej". Jak podkreślił, planowana inwestycja będzie największą - od lat 90 - inwestycją w Północno-Wschodniej Polsce. - Będzie to jeden z większych placów budowy w Polsce - zaznaczył.

Tchórzewski zauważył, że jeśli inwestycję w Ostrołęce porównamy z podobną inwestycją w blok energetyczny w elektrowni w Kozienicach to - jak mówił - podczas dwóch "najgorętszych" lat budowy kozienickiego bloku na placu budowy zatrudnionych było 120 firm i nawet do 7 tys. ludzi.

- Ci wszyscy ludzie nie przyjadą tu ze wszystkich stron (...) to wielkie miejsce do zatrudnienia dla wschodniej części Polski - mówił Tchórzewski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powtórzył, że to ostatni blok węglowy budowany w Polsce. Poinformował, że budowa bloku nie tylko poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale umożliwi też synchronizację krajów nadbałtyckich z systemem energetycznym Unii Europejskiej. "Jednym z warunków stabilnego rozwoju jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycja znacząco przyczyni się do jego zwiększenia" - napisał w liście do zgromadzonych na uroczystości premier Mateusz Morawiecki. "Powstanie nowoczesny blok, który będzie stanowił istotny element krajowego bilansu pokrycia krajowego zapotrzebowania na energię. To także odpowiedź na nieuchronną konieczność zastąpienia części wyeksploatowanych elektrowni pamiętających jeszcze lata 70. (…) Dotąd większość naszych mocy wytwórczych skupiona była na południu Polski. Elektrownia w Ostrołęce oznacza łatwiejszy i bardziej ekonomiczny przesył energii także dla północno-wschodniej części kraju" - dodał premier. Przewiduje się, że pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi w 2023 roku.

Przygotowanie placu budowy

Zgodnie z umową, generalny wykonawca po podpisaniu umowy będzie mógł od razu przystąpić do prac organizacyjnych, polegających na przygotowaniu placu budowy, rozpoczęciu fazy projektowania i pozostałych czynności związanych z mobilizacją jego zasobów. Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą nie jest jednak równoznaczne z wyrażeniem zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac. Jak podawano wcześniej, wydanie NTP (ang. NTP - notice to proceed) wymaga między innymi zgód rad nadzorczych Energi i Enei oraz wyrażenia kierunkowej zgody przez ich walne zgromadzenia na przystąpienie do etapu budowy. Spółki informowały, że szacowane nakłady inwestycyjne w związku z zawarciem umowy pomiędzy zamawiającym a generalnym wykonawcą, do czasu wydania NTP, nie przekroczą równowartości 4 procent ceny objętej umową.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENERGA SA