TVN24 Biznes | Z kraju

Elektrownia jądrowa w Polsce. Piotr Naimski o wyborze technologii

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Ekspert: przez podwyżki cen prądu wzrosną też ceny w sklepach
Ekspert: przez podwyżki cen prądu wzrosną też ceny w sklepachTVN24
wideo 2/5
TVN24Ekspert: przez podwyżki cen prądu wzrosną też ceny w sklepach

Elektrownia jądrowa w Polsce ma stać się jednym ze znaczących źródeł energii w ciągu najbliższych dziesięcioleci. - Decyzja dotycząca budowy została już podjęta, a w przyszłym roku zostanie podjęta decyzja na temat wyboru technologii, jaka będzie użyta - powiedział w czwartek Piotr Naimski. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej odniósł się także do sugestii, że kwestia koncesji dla telewizji TVN może wpłynąć na decyzje administracji USA w sprawach energetyki.

- Decyzja, dotycząca budowy elektrowni jądrowej, została podjęta, jest w rządowym programie z zeszłego roku, a co do wyboru technologii, w tej sprawie decyzja będzie podejmowana w przyszłym roku, we wrześniu lub w październiku. Do tego momentu zostanie przygotowany projekt propozycji dla Polski, który jest opracowywany przez stronę amerykańską – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w Polskim Radio 24.pl.

Elektrownia jądrowa w Polsce - projekt amerykańskich firm

Zwrócił uwagę, że amerykańskie firmy uzyskały finansowanie na opracowanie tych propozycji z amerykańskiej agencji rządowej. Dodał także, że Polska nie chce wyłącznie kupić technologii atomowej.

- Będziemy budować te elektrownie kilkanaście lat, ma powstać sześć reaktorów, tak aby w latach 40. około 20-25 procent energii elektrycznej pochodziło z reaktorów jądrowych. Będziemy te elektrownie użytkować przez 60 lat, może więcej. Chcemy mieć partnera, który to będzie budował i eksploatował, który zaangażuje się finansowo i inwestycyjnie – stwierdził Piotr Naimski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Odniósł się także do sugestii, że kwestia koncesji dla telewizji TVN, która jest obecnie przedmiotem krytyki ze strony Amerykanów, może wpłynąć na decyzje administracji USA w sprawach energetyki.

- Nie spotkałem się z takimi sugestiami, jesteśmy w kontakcie z rządem amerykańskim w sprawie projektu nuklearnego i współpracy w dziedzinie energii, planowana jest wizyta pani sekretarz (energii USA Jennifer - red.) Granholm w Warszawie. Dialog energetyczny polsko-amerykański jest podtrzymywany i kontynuowany i nie widzę tutaj zagrożeń, wprost przeciwnie, ma on bardzo dobre perspektywy – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Elektrownia jądrowa - konkurencyjna oferta

Naimski odniósł się do pytania, czy istnieje możliwość, aby ofertę konkurencyjną do Amerykanów złożyli Francuzi.

- Słyszymy, że w rządzie francuskim rozważana jest opcja wystąpienia z propozycją, ale zobaczymy, jak to będzie wyglądać w ciągu najbliższego roku – powiedział Piotr Naimski.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości