Wicepremier Sasin o budowie trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano list intencyjny z Koreańczykami
Elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano list intencyjny z KoreańczykamiTVN24
wideo 2/8
TVN24Elektrownia jądrowa w Polsce. Podpisano list intencyjny z Koreańczykami

Rząd planuje budowę trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce. - W najbliższym czasie będzie wskazana lokalizacja i będzie podjęte postępowanie o wyborze partnera - powiedział w środę w radiowej Jedynce wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w radiowej Jedynce o swojej niedawnej wizycie w Korei Południowej, podczas której podpisany został list intencyjny w sprawie budowy w Polsce elektrowni jądrowej według koreańskiej technologii. - Elementem tego porozumienia jest memorandum, które podpisałem razem z koreańskim ministrem handlu przemysłu i energii, które mówi o wsparciu dla tej inwestycji przez oba rządy - przypomniał Sasin.

- Wsparcie rządowe ze strony polskiej i koreańskiej jest, są bardzo poważne trzy podmioty, które mają tę elektrownię zbudować. Można powiedzieć, że jesteśmy na najlepszej drodze, by obok projektu, który dzisiaj będzie ogłoszony - bo dzisiaj Rada Ministrów podejmie decyzję o wyborze strategicznego partnera budowy elektrowni w tym programie rządowym i tak jak pan premier zapowiedział, będzie to amerykański Westinghouse - obok tej elektrowni powstanie druga, nowoczesna elektrownia w Polsce, w perspektywie 10 lat będziemy więc mieli dwie elektrownie jądrowe w Polsce - mówił szef MAP.

- To jest bardzo dobra informacja, bo do polskich rodzin popłynie tani, bezpieczny i pewny prąd - dodał.

Trzecia elektrownia jądrowa w Polsce

Przyznał, że w sprawie budowy koreańskiej elektrowni muszą porozumieć się ci, którzy wyrazili wolę, aby tę inwestycję wspólnie realizować. - Dziś przed tymi partnerami żmudne negocjacje, w liście intencyjnym zawarto takie zobowiązanie, że do końca roku zostanie wypracowane studium wykonalności tej elektrowni, następnie zostanie ustalony harmonogram i będą podjęte dalsze działania - zaznaczył Sasin.

- Założenie jest takie, że ta inwestycja powstanie z funduszy całkowicie pozabudżetowych - wyjaśnił wicepremier. Inaczej niż w przypadku elektrowni opartej na technologii amerykańskiej, w której budowę będzie zaangażowane państwo.

- Uzyskałem zapewnienie, ze strony rządu koreańskiego, że Koreańczycy będą uczestniczyć w tej inwestycji nie tylko przez dostarczenie reaktorów, czyli technologii, którą my Polacy nie dysponujemy, ale również będą uczestniczyli kapitałowo - podkreślał wicepremier.

Obie elektrownie - amerykańska i koreańska - mają powstać w ciągu 10-11 lat. To jest wciąż za mało, przyznał wicepremier, aby całkowicie odejść od węgla i gazu. - Planujemy kolejną elektrownię jądrową według programu rządowego, trzecią już. W najbliższym czasie będzie wskazana lokalizacja i będzie podjęte postępowanie o wyborze partnera - zapowiedział Sasin.

PAP/Adam Ziemienowicz
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości