Elektroniczne "karuzele podatkowe" na celowniku urzędników z Olsztyna

Z kraju

KWP we Wrocławiuoszustwa karuzelowe są obecnie najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w Unii Europejskiej

W Polsce prowadzi się obecnie ponad 600 kontroli wobec podmiotów podejrzanych o udział w "karuzeli podatkowej". To najpoważniejsze z przestępstw skarbowych w UE. W Polsce wykrywaniem takich "karuzeli" w branży elektronicznej zajmuje się Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie.

Decyzją Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej olsztyński Urząd Kontroli Skarbowej (UKS) ściga w całej Polsce te "karuzele podatkowe", które wiążą się z branżą elektroniczną. - Przestępstwa te dokonywane są na terenie całego kraju, my się specjalizujemy w ich ujawnianiu - powiedziała rzecznik olsztyńskiego UKS Mirosława Torenc.

Wielokrotny obrót

Torenc poinformowała, że tzw. oszustwa karuzelowe są obecnie najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w Unii Europejskiej, a obszarem, w którym dochodzi do największych tego rodzaju przestępstw podatkowych, jest branża elektroniczna. Mechanizm polega na wielokrotnym obrocie tym samym towarem przez różne podmioty mające siedzibę na terytorium Polski.

- Celem takich działań nie jest faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej, a jedynie uzyskiwanie korzyści związanych z pozorowanymi transakcjami wewnątrzwspólnotowymi, w celu wyłudzenia podatku VAT - wyjaśniła Torenc.

Jak podała, w 2014 r. kontrola skarbowa zakończyła 157 postępowań kontrolnych wobec podmiotów działających w branży elektronicznej. Doprowadziło to do wykrycia wyłudzeń w VAT na kwotę prawie 1,5 mld złotych. - To dwukrotnie więcej niż wyniosły ustalenia w kontrolach zakończonych w latach2012-2013 - podała rzecznik olsztyńskiego UKS.

Straty na 4 mld

Z danych przekazanych PAP przez ten UKS wynika, że obecnie w całym kraju prowadzonych jest ponad 600 kontroli wobec podmiotów podejrzanych o udział w "karuzeli podatkowej" w obrocie towarami elektronicznymi, głównie telefonami. Szacunkowe ustalenia strat z tego tytułu wynoszą około 4 mld złotych. W ostatnich tygodniach olsztyński UKS przy współpracy z tamtejszą delegaturą Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymał siedem osób, w tym dwóch organizatorów grupy, która miała wyłudzić ponad 18 mln zł VAT-u. Jednym z zatrzymanych był Turek, drugim Polak - sąd tymczasowo aresztował te osoby (złożyły one zażalenie na areszt, który w miniony piątek nie zostało uwzględnione - red.). Jak powiedział prawnik znający akta sprawy, grupa ta miała kupować w Niemczech telefony komórkowe, następnie poprzez Słowację sprowadzać je do Polski. Tu dokonywano "papierowych" sprzedaży tych telefonów między kolejnymi spółkami, by w efekcie towar wysłać do Dubaju. Jak podała Torenc, na rachunkach bankowych uczestników procederu zabezpieczono ponad 1,5 mln euro. - Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie wszczął postępowania kontrolne wobec podmiotów uczestniczących w przestępczej działalności, w ramach których zostaną określone zobowiązania podatkowe - podała rzecznik UKS. Torenc zaznaczyła, że oszuści skarbowi często wciągają do procederu wyłudzania VAT-u tzw. słupy, czyli osoby, które są potrzebne do wystawiania i podpisywania fikcyjnych faktur. - Często "słupami" są studenci, osoby starsze, bezrobotne; notowaliśmy też przypadki wykorzystywania osób śmiertelnie chorych, przebywających w hospicjach. Zdarza się jednak, że w proceder ten wchodzą świadomie przedsiębiorcy skuszeni dodatkowym zarobkiem - podała Torenc.

List ostrzegawczy

Z tego powodu Ministerstwo Finansów skierowało do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej "list ostrzegawczy", zachęcający do szczególnej ostrożności i staranności przy podejmowaniu decyzji handlowych, by nieświadomie nie stać się uczestnikami nielegalnego procederu. Z uwagi na dużą skalę zjawiska, została też uruchomiona kampania społeczna „Nie daj się zrobić w słupa”, która ostrzega przed wejściem w "karuzelę podatkową".

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KWP we Wrocławiu