Liga "administratorów" wchodzi do gry. "Podejmowane decyzji zwiastuje kłopoty"

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatEksperci ocenili nowych ministrów

Do wyborów zostało zbyt mało czasu, nowi ministrowie będą prawdopodobnie jedynie administrować do jesieni - podkreślali w TVN24 Biznes i Świat eksperci. Premier Ewa Kopacz ogłosiła dziś, że nowym ministrem skarbu będzie dotychczasowy poseł PO Andrzej Czerwiński. Za zdrowie będzie odpowiadał prof. Marian Zembala, a za sport Adam Korol.

Zdaniem Kazimierza Krupy z kancelarii Drawbridge nowi ministrowie nie zdążą do jesiennych wyborów zrobić zbyt wiele. - Cztery miesiące to jest naprawdę bardzo mało czasu. To będzie tylko administrowanie, nie spodziewam się, żeby były podejmowane jakieś istotne decyzje, bo to tylko zwiastuje kłopoty - ocenił.

Z kolei Wojciech Warski z BCC doprecyzował: - Nowi ministrowie nie mają szans przedstawić jakichś większych planów z tej prostej przyczyny, że przedstawienie projektu to jedno, a przeprowadzenie go przez Sejm to drugie. W grę wchodzą tylko te projekty, które już w tej chwili są w toku i to mocno zaawansowane - powiedział.

I dodał: - Patrzę optymistycznie przynajmniej na dwie znane mi twarze, które nie są nowicjuszami w tym całym politycznym biznesie. Mam na myśli posła Czerwińskiego i nowego koordynatora ds. służb pana Biernackiego. Oni nie potrzebują tracić czasu na rozpoznawanie korytarzy. Nowy minister skarbu będzie dobrym organizatorem na te cztery miesiące. Zgadzam się, że to będą administratorzy.

Rynki nie zareagują

Ekonomista Marek Zuber stwierdził, że nowy minister skarbu "zna się na wszystkim, co jest związane z energetyką". - Za chwilę kończymy gazoport, cały czas coś się dzieje z energetyką, z emisją CO2. Dodatkowo zarządzanie na bieżąco spółkami skarbu państwa, choćby w kontekście decyzji PZU, żeby budować taki super bank - podkreślił.

- Myślę, że tutaj nie dojdzie do gwałtownych zmian w polityce gospodarczej. Rynki finansowe nie ekscytują się polityką. Patrzą na nią bardziej pragmatycznie, jak ona może wpłynąć na gospodarkę i na obligacje. Nie sądzę, żeby dzisiejsze zmiany wprowadziły istotne przeorientowanie. Rynki przejęły to neutralnie. Dużo większe znaczenie będą miały wybory jesienne - zaznaczył z kolei Mariusz Adamiak z PKO BP.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat