Rząd chce niższego podatku. Ekonomistka: firmy zaoszczędzą 57 zł

Z kraju

Shutterstockpracownik firma przedsiębiorstwo bezrobocie praca kobieta 3

- Proponowane obniżenie podatku CIT z 19 do 15 proc. dla małych przedsiębiorstw, które wprowadza przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy jest kompletnie bez znaczenia dla małych firm - powiedziała główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

- Dotyczy niespełna 8 proc. przedsiębiorstw, dlatego, że w tej liczbie 393 tysięcy tylko 135 tysięcy, to są przedsiębiorstwa, a ok. 260 tys. to są fundacje i stowarzyszenia - podkreśliła. - Ministerstwo Finansów mówi o tym, że koszty dla budżetu, czyli brak wpływów to będzie 270 mln zł; jeśli podzielimy to przez 393 tys. beneficjentów, to miesięcznie wypada na jednego podatnika, w tym firmę - 57 zł - podała. - Jeśli rząd robi to po to, żeby go mikro i mali przedsiębiorcy lubili, to będzie rząd lubić 7,7 proc. podatników, ale jak się zorientują po miesiącu czy dwóch, że miesięcznie mają więcej - w zależności ile zarabiają - jedni 200 zł, a drudzy 20 zł, to wtedy nawet oni machną ręką na to, co rząd teoretycznie dla nich zrobił - dodała ekonomistka. Zwróciła uwagę: - Rząd robi jeszcze jedną rzecz kompletnie absurdalną, a mianowicie mówi o tym, że jeżeli przedsiębiorstwo z osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą przekształci się w spółkę, żeby skorzystać - jak rozumiem w podtekście - z tego 15 proc. CIT, to przez dwa lata nie wolno jej z tego skorzystać.

"Płacę dwa podatki"

- Jeśli ja przechodzę z samodzielnej działalności gospodarczej, gdzie płacę jeden podatek od mojego dochodu, to przechodząc na spółkę - płacę dwa podatki - powiedziała Starczewska-Krzysztoszek. Premier Beata Szydło, informując we wtorek o przyjętym przez rząd projekcie ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców z 19 do 15 proc., wyraziła nadzieję, że zmiana ta wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. Zaznaczyła przy tym, że projekt ustawy zostanie w najbliższym czasie skierowany pod obrady Sejmu. - To jest rozwiązanie, które ma dać możliwość małym przedsiębiorcom rozwijania się, budowania kapitału swoich firm, budowania pozycji swoich firm i wreszcie - wypełnienie tej zasady, którą przyjęliśmy w naszym programie gospodarczym, mówiącej o tym, że małe firmy mają stawać się średnimi, średnie - dużymi, a te duże mają - w zamyśle naszego projektu gospodarczego - móc i mieć szansę konkurowania z największymi na rynkach światowych - zaznaczyła Szydło.

Zmniejszyć szarą strefę

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk ocenił, że małe firmy są obciążone w dużo większym stopniu kosztami zwykłego funkcjonowania niż większe podmioty.

- Nie mogą korzystać z efektu skali, jak robią to duże firmy, korporacje - powiedział. Jego zdaniem, rozwiązania proponowane przez rząd będą „znakomitą zachętą do wychodzenia z szarej strefy i prowadzenia działalności gospodarczej przez wiele podmiotów”. Zgodnie z rządowym projektem jeszcze sprzed wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, obniżka CIT miała dotyczyć takich firm, których obroty roczne nie przekraczają wartości 1,2 mln euro. Ponadto w dokumencie zaproponowano zmiany uszczelniające system podatkowy.

Beata Szydło o niższym podatku dla małych firm:

Beata Szydło o niższym podatku dla małych firm

Autor: pmb//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock