Coraz lepszy klimat dla biznesu w Polsce. "Miejsce nie liczy się tak bardzo jak czas"

TVN24 Biznes

TVN24 BiSGościem TVN24 BiS był Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego

Nie tylko udało nam się dotrzymać kroku krajom, które na bieżąco reformują swoje otoczenie biznesu, ale co więcej, udało się skrócić dystans do liderów - powiedział w TVN24 BiS Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego, komentując ranking "Doing Business 2017", w którym Polska awansowała z 25 na 24 miejsce.

Doing Business to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. W tegorocznej edycji raportu zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając lidera z ostatnich lat, czyli Singapur. Trzecia była Dania.

Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków czy wymiany międzynarodowej.

Polska, w porównaniu do ub. roku - kiedy awansowaliśmy z 32 na 25 miejsce - zmieniliśmy pozycję o jedno oczko w górę: z 25 na 24 miejsce.

Jak w maratonie

- Nie tylko udało nam się dotrzymać kroku krajom, które na bieżąco reformują swoje otoczenie biznesu, ale co więcej, udało się skrócić dystans do liderów - powiedział Drozd.

Przyznał jednak, że teraz o awans będzie coraz trudniej. - Im wyżej jesteśmy, tym trudniej jest utrzymać pozycję. Widać to na historycznych rankingach, w ubiegłym roku ten awans był większy niż w tym - przypomniał gość programu "Bilans".

Drozd porównał ranking do biegu. - Każdy maratończyk wie, że miejsce nie liczy się tak bardzo jak czas. Dwa lata temu my przebiegliśmy bieg w 3 godziny i 5 minut. Rok temu było to 3 godziny, a teraz 2 godziny i 55 minut. Te pięć minut, czyli to samo usprawnienie dało nam tylko jedne miejsce - mówił.

Z komunikatu Banku Światowego wynika, że do poprawy wyniku Polski przyczyniło się obowiązujące od początku 2016 roku prawo restrukturyzacyjne, ułatwiające wierzycielom dochodzenie roszczeń, przyspieszające postępowania i dające stronom większy wpływ na przebieg tych postępowań. Nowe prawo restrukturyzacyjne przewiduje powołanie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości oraz określa zasady wynagrodzenia syndyka.

Na wzór innych krajów ułatwiono w Polsce proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, rezygnując z przymusu dołączania do projektu budowlanego między innymi gwarancji dostawy i warunków przyłączenia mediów.

- To był absurd. Teraz nie ma tego obowiązku i nie trzeba interesować się tymi dokumentami. Jest ich mniej. To jest konkret - zaznaczył Drozd.

Jak dodał prawo restrukturyzacyjne, które obowiązuje od stycznia br. pozwala na prostsze dochodzenie swoich należności. - Jeżeli firma upada jej aktywa mogą szybciej wrócić na rynek, a wierzyciele odzyskują więcej środków - tłumaczył.

Pole do poprawy

Raport wskazuje zarazem na szereg obszarów, w których Polska mogłaby poprawić swoje wyniki. Wśród nich jest płacenie podatków, dochodzenie roszczeń oraz zakładanie spółki.

Jak wskazał Drozd, zbyt mało przedsiębiorców w Polsce jest świadoma, że mogą już dzisiaj założyć spółkę online. - To oszczędza im połowę pieniędzy. To są oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych. Ponadto, taka rejestracja jest cztery razy szybsza. A więc administracja uruchomiła przepisy, uruchomiła narzędzie, ale o tym przedsiębiorcy jeszcze nie wiedzą - wyjaśniał.

Drozd zaznaczył, że wciąż dominującą formą złożenia wniosku o rejestrację spółki jest papier. - I to pomimo tego, że jest to dwa razy droższe i o wiele wolniejsze - mówił ekonomista.

Ranking Doing Business 2017Bank Światowy

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock