Z kraju

Ekonomiczne prognozy Pawła Blajera na 2016 rok. Kto najbardziej dostanie po kieszeni?

Z kraju

Ekonomiczne prognozy Pawła Blajera na 2016 rok. Kto najbardziej dostanie po kieszeni?
DD TVNEkonomiczne prognozy Pawła Blajera na 2016 rok. Kto najbardziej dostanie po kieszeni?

Jakie zmiany czekają nas w nowym roku i uderzą w nasz portfel? Odpowiedzi szukał dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer.

W przyszłym roku trudniej będzie o kredyt hipoteczny. Osoby starające się o pożyczkę na zakup mieszkania będą musiały zgromadzić 15 proc. wkładu własnego. W 2015 roku wkład własny wynosił 10 proc. Ta zmiana to efekt realizacji rekomendacji S, którą wydała Komisja Nadzoru Finansowego. Docelowo, od 2017 roku by kupić nieruchomość trzeba będzie posiadać 20 proc. wkładu własnego. W 2016 roku zaoszczędzimy natomiast na rachunkach. Mniej o 1,6 proc. będziemy płacić za prąd oraz 2,1-3,3 proc. za gaz. Z drugiej strony najpewniej wzrosną opłaty za usługi bankowe. To efekt wprowadzenia tzw. podatku bankowego.

Ekonomiczne prognozy Pawła Blajera na 2016 rok
Ekonomiczne prognozy Pawła Blajera na 2016 rokDD TVN

Nowy rok oznacza też podwyżki dla tych, którzy pracują na umowie o pracę, ale zarabiają najmniej. Wszystko przez to, że minimalne wynagrodzenie wyniesie 1850 zł brutto miesięcznie. Natomiast osoby pracujące na umowie-zlecenie będą musiały płacić składki ZUS. Oznacza to, że do ich kieszeni trafi mniej pieniędzy.

Ekonomiczne prognozy Pawła Blajera na 2016 rok - cz. 2
Ekonomiczne prognozy Pawła Blajera na 2016 rok - cz. 2DD TVN

Autor: msz/gry / Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości