Przyszłość Polski i wyzwania dla Europy. W Sopocie rusza EFNI

Z kraju

EFNIEFNI potrwa od 27 do 29 września

Ponad tysiąc osób ma wziąć udział w rozpoczynającym się w środę w Sopocie VII Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI). Tegoroczna edycja Forum odbywa się pod hasłem: "Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu". Parterem medialnym imprezy jest TVN24 BiS.

Wśród gości tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei są m.in. Michel Barnier, główny negocjator ds. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, historyk Norman Davies, były premier i minister zagranicznych Szwecji Carl Bildt, amerykański politolog George Friedman i wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wyzwania dla Europy

Milena Malinowska z Konfederacji Lewiatan, która we współpracy z Miastem Sopot oraz BusinessEurope organizuje Forum, poinformowała, że dyskusje w tym roku będą się koncentrować wokół trzech głównych aspektów: wyzwań globalnych, wyzwań przed Unią Europejską oraz wyzwań stojących przez biznesem.

- W kontekście wyzwań globalnych rozmowy będą dotyczyć przyszłości handlu międzynarodowego, robotyzacji, automatyzacji pracy, przyszłości rynku pracy oraz wpływu technologii na kształcenie przyszłych kadr - wyjaśniła. Jednym z głównych tematów tegorocznego Forum będą wyzwania stojące przed Europą, m.in. w kontekście Brexitu. W dyskusji na temat przyszłości handlu i współpracy gospodarczej z Wielką Brytanią czy wpływu, jaki będzie miał Brexit na pozycję Polski weźmie udział m.in. Michel Barnier, główny negocjator ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Bezpiecznej przyszłości Polski w Unii Europejskiej, także w nawiązaniu do nowo powstałego Europejskiego Funduszu Obronnego, poświęcony będzie tegoroczny Dialog Obywatelski z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, komisarza UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, członkiem Komisji Europejskiej oraz prezydentów, Sopotu - Jacka Karnowskiego i Słupska - Roberta Biedronia. Spotkanie będzie miało charakter otwarty dla mieszkańców. W przypadającą w tym roku 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, swoje spojrzenie na przyszłość Europy przedstawi też inny gość Forum, historyk prof. Norman Davies. Także o przyszłym kształcie Europy w obliczu wyzwań takich, jak kryzys migracyjny i Brexit, przy okrągłym stole debatować będą byli prezydenci i premierzy: Aleksander Kwaśniewski (Polska), Atifete Jahjaga (Kosowo), Carl Bildt (Szwecja), Jerzy Buzek (Polska), Dacian Ciolos (Rumunia), Iveta Radiczova (Słowacja) oraz Yves Leterme (Belgia).

EFNI to ważny głos w debacie o przyszłości i charakterze Europy Henryka Bochniarz, prezes Konfederacji Lewiatan

"Ważny głos"

Prezydent Konfederacji Lewiatan, Henryka Bochniarz wyraziła przekonanie, że "EFNI to ważny głos w debacie o przyszłości i charakterze Europy".

Oceniła, że zadaniem uczestników Forum jest "wskazanie, gdzie my - polscy i europejscy przedsiębiorcy widzimy się w tym procesie i jakiej Europy chcemy".

- W obliczu wyzwań, niektóre państwa członkowskie odwracają się od idei jednolitego rynku, wolnego przepływu osób i kapitału czy ściślejszej integracji całej Unii. A przecież tylko Unia rozumiana jako jedność jest realną siłą ekonomiczną, która może równoprawnie rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami czy Indiami - podsumowała Bochniarz. Tradycyjnie EFNI zakończy się tzw. Deklaracją Sopocką, dokumentem, który podsumowuje wszystkie wnioski i rekomendacje, które pojawią się podczas trzydniowych dyskusji i debat. Pod dokumentem podpisują się wszyscy uczestnicy spotkania. Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Forum organizowane jest od 2011 roku. Jego celem jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: EFNI