Chcą zastąpić ważny wskaźnik indeksem szczęścia. "Jakość życia jest ważniejsza"

Z kraju

Kamil Wyszkowski o indeksie szczęściaTVN24 BiS
wideo 2/2

- Jakość życia jest ważniejsza niż potencjał dochodowy. Produkt krajowy brutto niewiele mówi - podkreśla Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact Poland. Jak dodaje, "o wiele więcej mówi to, czy mamy wysoką jakość życia w zdrowiu, czy mamy dobrą edukację, czy mamy dobry system komunikacji, czy dobre jakości środowisko naturalne". - To elementy, które mierzymy w oparciu o wskaźnik, który nazywa się wskaźnikiem szczęścia - wskazuje gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Indeks szczęścia to jeden z tematów tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie (EFNI).

W spotkaniu ma wziąć udział ponad tysiąc osób. Tegoroczna edycja Forum odbywa się pod hasłem: „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu”.

Wśród gości tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei są m.in. Michel Barnier, główny negocjator ds. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, historyk Norman Davies, były premier i minister zagranicznych Szwecji Carl Bildt, amerykański politolog George Friedman i wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dyskusje w tym roku będą się koncentrować wokół trzech głównych aspektów: wyzwań globalnych, wyzwań przed Unią Europejską oraz wyzwań stojących przez biznesem.

Jednym z głównych tematów tegorocznego Forum będą wyzwania stojące przed Europą, m.in. w kontekście brexitu. W dyskusji na temat przyszłości handlu i współpracy gospodarczej z Wielką Brytanią czy wpływu, jaki będzie miał Brexit na pozycję Polski weźmie udział m.in. Michel Barnier, główny negocjator ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Bezpiecznej przyszłości Polski w Unii Europejskiej, także w nawiązaniu do nowo powstałego Europejskiego Funduszu Obronnego, poświęcony będzie tegoroczny Dialog Obywatelski z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, komisarza UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, członkiem Komisji Europejskiej oraz prezydentów, Sopotu – Jacka Karnowskiego i Słupska - Roberta Biedronia. Spotkanie będzie miało charakter otwarty dla mieszkańców. W przypadającą w tym roku 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, swoje spojrzenie na przyszłość Europy przedstawi też inny gość Forum, historyk prof. Norman Davies. Także o przyszłym kształcie Europy w obliczu wyzwań takich, jak kryzys migracyjny i brexit, przy okrągłym stole debatować będą byli prezydenci i premierzy: Aleksander Kwaśniewski, Atifete Jahjaga (Kosowo), Carl Bildt (Szwecja), Jerzy Buzek, Dacian Ciolos (Rumunia), Iveta Radiczova (Słowacja) oraz Yves Leterme (Belgia).

Tradycyjnie EFNI zakończy się tzw. Deklaracją Sopocką, dokumentem, który podsumowuje wszystkie wnioski i rekomendacje, które pojawią się podczas trzydniowych dyskusji i debat. Pod dokumentem podpisują się wszyscy uczestnicy spotkania.

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Forum organizowane jest od 2011 roku. Jego celem jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne.

Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock