Europejski Bank Centralny wyda 20 miliardów euro miesięcznie na ratowanie gospodarki

Z kraju


Na zapowiedziany skup obligacji Europejski Bank Centralny chce przeznaczyć 20 miliardów euro miesięcznie. Skup rozpocznie się 1 listopada. Zdaniem szefa EBC ma to pobudzić gospodarkę strefy euro. Europejski Bank Centralny obniżył także stopę procentową.

"Stopa depozytowa został obniżona o 10 punktów bazowych, do -0,5 proc. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopa kredytu w banku centralnym pozostaną bez zmian, na poziomie odpowiednio 0 proc. i 0,25 proc." – czytamy w komunikacie EBC. Dodano także, że Rada nadal spodziewa się, że stopy procentowe w strefie euro pozostaną "na obecnym lub niższym poziomie" w najbliższych latach.

Skup obligacji

EBC zadecydował się też na program skupu obligacji w celu pobudzenia słabnącej gospodarki strefy euro. W ramach tak zwanego programu luzowania ilościowego (QE) europejski bank centralny będzie co miesiąc przeznaczał 20 miliardów euro na skup obligacji państw strefy euro. Przedsięwzięcie ma ruszyć 1 listopada. Póki co nie zapowiedziano jego końcowej daty. Zdradzono jedynie, że program zakończy się przed ewentualnym podniesieniem stóp procentowych.

Pierwsza runda programu luzowania ilościowego trwała od 2015 do 2018 roku. W sumie łączna wartość programu wyniosła 2,5 biliona euro.

Bank centralny zadecydował też o wprowadzeniu specjalnego mechanizmu dotyczącego oprocentowania rezerw banków komercyjnych na rachunkach w banku centralnym. Rozwiązanie ma pomóc europejskim bankom, które znajdują się w trudnej sytuacji.

Trump komentuje

Decyzja EBC spotkała się z niemal natychmiastową odpowiedzią Donalda Trumpa. Prezydent USA od jakiegoś czasu krytykował amerykański bank centralny (Fed) za to, że ten nie obniża stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

"Europejski Bank Centralny działa szybko i obniża stopy o 10 punktów bazowych. Starają się i odnoszą sukcesy w deprecjacji euro wobec BARDZO silnego dolara, szkodząc eksportowi z USA. A Fed siedzi, siedzi i siedzi. Zarabiają na pożyczaniu pieniędzy, a my płacimy odsetki!" - napisał na Twitterze.

"Mamy mandat do dbania o inflację, a nie o kurs walutowy. Kropka" - odpowiedział mu Mario Draghi.

Kadencja Draghiego wygasa 30 października tego roku. Od 1 listopada EBC kierować będzie dotychczasowa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Autor: mp/mmh / Źródło: CNBC, The Guardian