Lawina elektronicznych zwolnień. "Bardzo duży wzrost"

Z kraju

Wiceminister zdrowia o e-zwolnieniach lekarskichtvn24
wideo 2/5

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych - poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, że udało się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając, że "projekt wchodzi w życie z pewnymi perturbacjami".

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe są wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w razie awarii systemu.

- Jest procedura na takie sytuacje, każdy może z Profilu Usług Elektronicznych wydrukować sobie zestaw papierowych zwolnień. Można to zrobić z dużym zapasem - wyjaśniał wiceminister zdrowia.

Następnie wydrukowane zaświadczenie pacjent przekazuje pracodawcy. Lekarz musi je zaś wprowadzić do systemu w ciągu 3 dni roboczych od jego wystawienia.

Cieszyński poinformował, że tylko w poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych. - To mniej więcej tyle, ile w poniedziałek tydzień temu łącznie papierowych i elektronicznych. Wygląda na to, że udało się odnotować bardzo duży wzrost - stwierdził gość TVN24.

E-zwolnienia z problemami

W trakcie uruchamiania zmian nie obyło się jednak bez problemów. W poniedziałek około południa informowaliśmy o przeciążeniu platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i problemach związanych z wystawianiem e-zwolnień. Takie utrudnienia miały dotknąć około 3 procent lekarzy w całej Polsce.

Cieszyński przyznał, że "projekt wchodzi w życie z pewnymi perturbacjami".

- Rzeczywiście było pewne spowolnienie, natomiast w szczytowym momencie systemy przyjmowały 17 zwolnień na sekundę, to pokazuje skalę tego, jak dobrze system mimo wszystko sobie poradził - powiedział gość TVN24, jednocześnie przepraszając za błędy. - One się czasami zdarzają, szczególnie w tych pierwszych etapach - dodał.

Wiceminister Cieszyński przyznał, że "są pewne problemy w miejscach, do których jeszcze nie dotarli trenerzy ZUS-u, nie dotarły osoby, które wspierają lekarzy". Wskazywał jednak, że przed wejściem w życie nowego obowiązku odbyło się prawie 40 tysięcy szkoleń w całej Polsce.

Lekarze w systemie

By móc korzystać z elektronicznych zwolnień, lekarz musi założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Profile na ZUS PUE muszą mieć także wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób.

- Każdy lekarz może się podpiąć do systemu. System funkcjonuje od stycznia 2016 roku. Placówki pomagają każdemu, kto jeszcze nie dopełnił tego obowiązku - powiedział wiceminister Cieszyński.

Jak poinformował, w systemie brakuje jeszcze kilku procent wszystkich lekarzy. Ta liczba jednak stale spada. - Tylko wczoraj Zakład wystawił ponad 2 tysiące nowych certyfikatów - wskazał Cieszyński.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock