Jak długo ważna jest e-recepta? Ministerstwo wyjaśnia

Z kraju

Jak zrealizować e-receptę?tvn24
wideo 2/2

E-recepty, czyli elektroniczne dokumenty, które zastępują tradycyjne, papierowe recepty, są obowiązkowe od niemal dwóch tygodni. Pacjenci nadal mogą mieć jednak wątpliwości, jak w praktyce z nich korzystać. Na niektóre pytania odpowiada w najnowszych wyjaśnieniach Ministerstwo Zdrowia.

Lekarze od 8 stycznia mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept. Do ich realizacji wystarczy czterocyfrowy kod SMS, mail lub wydruk informacyjny. Papierowe recepty wydawane są tylko w określonych przypadkach.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Jedna z wątpliwości dotyczy kwestii, w jakim czasie trzeba zrealizować e-receptę. "Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć" - przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Resort zwraca uwagę, że e-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności. "Najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni. E-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni. Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni" - poinformowano.

"E-recepty ważnej przez 30 dni po tym terminie już nie zrealizujesz" - zwraca uwagę MZ.

E-recepta ważna przez 30 dni ministerstwo zdrowia

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy lekarz zaznaczy, że e-receptę można zrealizować w określonym terminie (np. 30 dni) od konkretnej daty. "To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe" - czytamy w komunikacie.

Resort wyjaśnia, że "jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji ("data realizacji od ..."), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia". "Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczysz — od tego dnia możesz wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty licz od tej daty" - instruuje Ministerstwo Zdrowia.

Kiedy e-recepta może być ważna rok?

"E-recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni) w przypadku terapii trwającej co najmniej rok. Taką e-receptę otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni — zobaczysz na niej datę realizacji do określonego dnia" - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

"Jeśli Twoja e-recepta ważna jest przez rok, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty 'realizacji od'"- czytamy w komunikacie.

E-recepta ważna przez 365 dniministerstwo zdrowia

"Jednorazowo możesz wykupić zapas leków na 180 dni; nie ma możliwości wykupienia leków na 365 dni" - wyjaśnia MZ.

"Jeżeli lekarz wystawił Ci e-receptę na 365 dni, upewnij się, że wypisał na niej, jak dawkować lek. Jeśli nie określił dawkowania, e-receptę wystawioną na 365 dni musisz zrealizować w ciągu 30 dni. Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz na raty, to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece" - napisano.

Gdzie i kiedy wykupić lek z e-recepty?

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że leki z e-recepty można wykupić w kilku aptekach w różnym czasie, ale kupując kolejne opakowania jednego leku, należy wrócić do tej samej apteki.

"Możesz rozłożyć ten zakup w czasie i najpierw kupić tylko jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne. Jednak po to kolejne opakowanie leku przyjdź do tej apteki, w której kupiłeś pierwsze. Inna apteka go nie sprzeda" - informuje ministerstwo.

E-recepta. Jeden lek, jednak aptekaministerstwo zdrowia

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock