Trzy w jednym. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o nowym dowodzie osobistym

Z kraju

MSWOd marca ub.r. weszły w życie zmiany w dowodach osobistych

Jedna karta posłuży nam jako dowód osobisty, prawo jazdy i książeczka zdrowia. Być może będzie tak już od 2018 roku. Wtedy Polacy będą mogli korzystać z e-dowodów. Przedstawiamy pięć rzeczy, o których wiemy w związku z tym rewolucyjnym projektem.

1. Prace

Polaków już wkrótce czeka rewolucja. Z naszych portfeli zniknie bowiem plastikowy dokument - dowód osobisty. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska przyznała, że kierowany przez nią resort wraz z ministerstwami: Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem e-dowodów.

To jednak nie wszystko, nowoczesne dowody będą być może zintegrowane z innymi dokumentami, jak choćby prawem jazdy czy kartą ubezpieczenia zdrowotnego. To kwestia, którą rządzący muszą rozstrzygnąć.

Otwarte pozostaje także pytanie, co z dowodami osobistymi w starej formie.

2. Od kiedy

To wszystko ma się wyjaśnić za kilkanaście miesięcy.

Zgodnie z zapowiedziami minister Streżyńskiej, elektronicznych dowodów osobistych można się spodziewać pod koniec 2018 roku.

- W 2018 roku, myślę, że raczej pod koniec 2018 roku można się spodziewać dowodu z warstwą elektroniczną, zintegrowanego być może z innymi dokumentami - powiedziała w rozmowie z PAP.

3. Finansowanie

Ta data nie jest przypadkowa. Termin na wprowadzenie e-dowodów mija bowiem 31 marca 2019 roku. Jeśli go nie dotrzymamy, przepadnie 297 mln zł środków z Komisji Europejskiej, które na projekt pl.ID przyznano jeszcze w 2008 roku.

Projekt do dzisiaj nie został jednak wdrożony, choć pierwsze pomysły e-dowód pojawiły się już w 2008 roku.

4. Zmiany

Nowoczesne dowody pierwotnie miały trafić do naszych rąk w 2010 roku. Ostatecznie jednak zamiast e-dowodów, od 1 marca 2015 roku w życie weszły duże zmiany w dokumencie.

Zniknęły informacje o kolorze oczu i wzroście. Na dokumencie nie ma również adresu zameldowania ani skanu podpisu posiadacza. Pojawił się szereg nowych zabezpieczeń, m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej jest go sfałszować.

Choć zmiany duże, to nadal z e-dowodami mają niewiele wspólnego. Wobec czego Unia uznała projekt za "niefunkcjonujący".

5. Na smartfonach

Wcześniej, bo od 2017 roku Polacy będą mogli korzystać z dowodów osobistych zapisanych na smartfonach.

Zgodnie z czerwcowymi zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji, usługa będzie dostępna w ramach mobilnej wersji portalu obywatel.gov.pl, który docelowo zgromadzi wszystkie procedury e-administracji w Polsce.

Minister cyfryzacji o zmianach w dowodach osobistych. Zobacz fragment programu "Jeden na Jeden" w TVN24 (04.04.2016):

Minister cyfryzacji: dowód osobisty bez wychodzenia z domutvn24

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSW

Raporty: