Z kraju

Błąd w e-dowodach. Ministerstwo "usuwa nieścisłości"

Z kraju

Okoński o e-dowodach
Okoński o e-dowodach
wideo 2/2

Rząd poprawia e-dowody. W warstwie elektronicznej nowych dokumentów nie były do tej pory zapisywane niektóre dane wymagane przez przepisy. O usunięciu "nieścisłości" poinformował w czwartek wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew. Według resortu wszystkie wydane e-dowody zachowują wszelką funkcjonalność.

"Z pełnym sukcesem wdrożona została poprawka usuwająca nieścisłość formalno-techniczną przy personalizacji dowodów osobistych z warstwą elektroniczną" - napisał na Twitterze Sylwester Tułajew.

Podkreślił, że wydawane dotychczas dowody osobiste z warstwą elektroniczną są ważne i w pełni funkcjonalne.

"One są ważne"

"Nieścisłość" polegała na tym, że w warstwie elektronicznej nowych dokumentów nie zapisano wymaganych przez ustawę niektórych danych, a mianowicie imion rodziców i nazwiska rodowego.

O problemie jako pierwsze na początku czerwca informowało RMF FM, które podawało też, że wyprodukowano około 750 tys. takich dokumentów.

Resort spraw wewnętrznych i administracji po tych doniesieniach uspokajał, że wszystkie wydane dowody zachowują wszelką funkcjonalność. Zapewniał jednocześnie, że wszyscy, którzy zechcą wymienić dokumenty, będą mogli to zrobić bezpłatnie.

W lipcu ówczesna szefowa MSWiA Elżbieta Witek wyjaśniała, że e-dowody nie są wadliwe. Przyznała jednak, że są "inne, niż mówiła ustawa".

- One są ważne, chcę tutaj uspokoić - naprawdę - żeby nie wprowadzać takiego zamętu wśród obywateli, że mają dowód, który jest wadliwy. On nie jest wadliwy, on zawiera nieścisłość w stosunku do tego, co mówiła ustawa, i my tę nieścisłość naprawiamy - zapewniła.

Jednocześnie wiceszef resortu Sylwester Tułajew informował, że osoby odpowiedzialne "za wdrożenie tego ze strony PWPW zostały odsunięte - mówimy tu o jednej osobie, która została odsunięta, i drugiej osobie, która została zwolniona".

Podpis elektroniczny

Wydawanie dowodów z warstwą elektroniczną rozpoczęło się w marcu 2019 roku i ma się zakończyć w 2029 roku. Dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność do upływu określonych w nich terminów.

E-dowody mają usprawnić komunikację obywateli z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Pozwalają m.in. na to, by każdy dokument elektroniczny wysyłany do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, sygnować podpisem elektronicznym.

W warstwie elektronicznej dowodu są dane posiadacza, w tym fotografia zapisana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne (aplikacja ICAO).

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną są wydawane m.in. w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech i we Włoszech. Najczęściej są wykorzystywane do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania podpisu elektronicznego.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Cyfryzacji

Pozostałe wiadomości