Putin z wizytą we Włoszech. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Z kraju


W środę w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić wizytę Władimira Putina we Włoszech. Przedstawiciele pracodawców i pracowników będą dyskutowali na naszej antenie o podwyżce płacy minimalnej. Zastanowimy się także, jak będą wyglądały transatlantyckie loty przyszłości.

Putin przyjedzie dzisiaj do Włoch. Z premierem Matteo Renzim odwiedzi mediolańską światową wystawę Expo z okazji obchodzonego tam Dnia Rosji. O godz. 13.00 we włoskim pawilonie odbędzie się konferencja prasowa Putina i Renziego.

W Rzymie rosyjski przywódca spotka się z nowym prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, a godzinie 17.00 zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Co z tą płacą?

W 2016 r. płaca minimalna miałaby wynieść 1850 zł brutto – taką kwotę zaproponował we wtorek rząd.

Przedstawiciele związków uważają, że propozycje wzrostu płacy minimalnej są niewystarczające. Ich zdaniem płaca minimalna powinna wzrosnąć do 1880 zł. Z kolei przedstawiciele pracodawców twierdzą, że rząd proponuje zbyt dużą podwyżkę płacy minimalnej, która może się skończyć zwolnieniami pracowników o najniższych kwalifikacjach.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że partnerzy społeczni mają czas do 15 lipca, by uzgodnić pomiędzy sobą wysokość tej stawki na kolejny rok. Jeśli jednak im się to nie uda, wówczas rząd - do 15 września - ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat