Polska w koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu? Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Z kraju


W piątek w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić echa zamachu terrorystycznego w Tunezji. Opowiemy również, jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca. Na naszej antenie będziemy relacjonować drugi dzień szczytu UE w Brukseli.

W środę doszło w Tunisie do zamachu terrorystycznego w słynnym Muzeum Narodowym Bardo. Terroryści strzelali do zwiedzających tę placówkę i do ludzi w autobusach zaparkowanych opodal. Wśród zwiedzających muzeum w krytycznym momencie była grupa 36 polskich obywateli. W zamachu, do którego przyznało się Państwo Islamskie (IS) zginęły 23 osoby, w tym 20 zagranicznych turystów (w tym 2 Polaków).

Naszych gości zapytamy, w jakim stopniu Polska powinna włączyć się w koalicję przeciw Państwu Islamskiemu.

Jak oglądać zaćmienie?

W piątek na całym świecie będzie można podziwiać zaćmienie Słońca, w Polsce - częściowe. Zjawisko może na kilka godzin obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie.

W Polsce Księżyc zakryje około 60 proc. tarczy słonecznej, a w północno-zachodniej części kraju nawet 76 proc. Zaćmienie w rozpocznie się o godz. 9.39 w południowo-zachodniej części kraju i będzie trwało do godz. 12.12 w północno-wschodniej jego części.

Do obserwacji zaćmienia Słońca nie jest potrzebny teleskop, ani żaden profesjonalny sprzęt, bo zjawisko jest widoczne gołym okiem. Należy jednak zadbać o zabezpieczenie oczu i użycie specjalnych filtrów, które ochronią przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym ze Słońca. Nie wolno patrzeć na Słońce przez lornetkę lub teleskop nieprzystosowany do tego celu, gdyż grozi to poważnym uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku.

Drugi dzień szczytu w Brukseli

W TVN24 Biznes i Świat będziemy relacjonować drugi dzień szczytu UE, który zdominują sprawy gospodarcze oraz sytuacja w Libii i problem migracji.

Wczoraj w Brukseli szefowie państw i rządów krajów UE poparli strategię budowy unii energetycznej zaprezentowaną w lutym przez KE. Zielone światło dla tej inicjatywy daje możliwość rozpoczęcia prac nad konkretnymi aktami prawnymi, które mają ją realizować.

Przywódcy zasygnalizowali także, że utrzymają sankcje gospodarcze wobec Rosji do czasu pełnego wdrożenia porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy, uzgodnionego w lutym w Mińsku. Jest to zapowiedź przedłużenia sankcji do końca roku.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin wezwał w czwartek przedsiębiorców, by sprowadzili swój kapitał do kraju. Wyraził sugestię, że fundusze trzymane za granicą mogą zostać zamrożone, co zinterpretowano jako nawiązanie do zachodnich sankcji nałożonych na Rosję.

Goście TVN24 Biznes i Świat: 10.15 prof. Krzysztof Kubiak, Uniwersytet Jana Kochanowskiego

10.55 Karol Wójcicki, Centrum Nauki Kopernik 11.30 prof. Piotr Wawrzyk, Katedra Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Krzysztof Opolski, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego 13.40 Aleksander Makowski, były oficer wywiadu 14.40 Stanisław Ciosek, były ambasador RP w Moskwie 15.40 dr. Bogdan Pliszka, politolog

Autor: tol / Źródło: PAP

Raporty: