Zostawili tu potężne pieniądze. Oto dziesięć największych inwestycji w Polsce

Z kraju

ShutterstockDziesięć największych inwestycji zagranicznych w Polsce

W czwartek po kilku miesiącach negocjacji premier Beata Szydło ogłosiła finał rozmów z produkującym mercedesy Daimlerem. Na mocy porozumienia z rządem niemiecki koncern wybuduje nowoczesną fabrykę silników w Jaworze (woj. dolnośląskie). Z tej okazji sprawdzamy, które międzynarodowe zagraniczne firmy wpompowały w Polskę najwięcej pieniędzy i stworzyły najwięcej miejsc pracy.

Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE. Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok.

500 nowych pracowników

Zatrudnienie w fabryce znajdzie 500 nowych pracowników. Jednak to nie wszystko. Jak podkreślał w czwartek członek zarządu Mercedes-Benz Markus Schaefer, obok bezpośredniego zatrudnienia w fabryce inwestycja przyniesie kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy w całym regionie.

Wartość inwestycji wyniesie ok. 500 mln euro. Jak się jednak okazuje nie jest to największa inwestycja zagraniczna w Polsce.

Kto tu inwestuje?

Z danych przygotowanych na prośbę tvn24bis.pl przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA wynika, że od 2000 roku, a zatem od momentu, od którego agencja rozpoczęła przygotowywanie takich zestawień, najwięcej inwestuje się w dwie branże: motoryzacyjną i elektroniczną.

Agencja przygotowała dwie klasyfikacje: jedną pod względem wartości inwestycji firmy, drugą zaś wielkości zatrudnienia.

Biorąc pod uwagę to pierwsze kryterium, najwięcej pieniędzy w Polsce zostawił koncern motoryzacyjny Volkswagen (800 mln euro), który we Wrześni zlokalizował fabrykę swojego samochodu dostawczego VW Crafter.

Firmą, która daje najwięcej miejsc pracy jest zaś Amazon, który w trzech lokalizacjach (Swadzim, Tarnowo Podgórne, Bielany Wrocławskie) zatrudnia 6 tys. osób.

Największe projekty pod względem wartości PAIIZ
Największe projekty pod względem zatrudnieniaPAIIZ

Należy pamiętać, że prezentowane dane dotyczą tylko projektów, przy których pracowała PAIiIZ i doprowadziła do ich pozytywnego finału.

Nie są to jednak wszystkie inwestycje, które weszły do Polski, ponieważ część z nich nie przechodzi przez portfolio Agencji.

Zobacz: Inwestycja Daimlera "jedną z największych projektów przemysłowych Europy tego roku"

Eksperci o inwestycji Daimlera: jeden z największych projektów przemysłowych Europy tego roku

Autor: mb,ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock