Przegląd prasy: Po ewentualnym Brexicie Polacy nie wrócą do kraju. Znajdą nowe ojczyzny

Z kraju

PAP / EPAPo Brexicie Polacy nie wrócą do kraju. Znajdą nowe ojczyzny

Z powodu Brexitu z W. Brytanii może wyjechać 120-400 tys. Polaków. Doświadczenia migrujących pokazują, że jeśli ktoś mieszkał już za granicą i doświadczył wyższej jakości życia, nie tak łatwo będzie mu wrócić do Polski – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

- W 2008 r., kiedy Wielka Brytania zaczęła odczuwać skutki kryzysu gospodarczego, ludzie przemieszczali się do innych krajów UE, w tym do Holandii, a później do Norwegii. Podobnego zjawiska możemy się spodziewać, jeśli Brytyjczycy postanowią wyjść z Unii – powiedziała dziennikowi prof. Izabela Grabowska z Uniwersytetu SWPS i Ośrodka Badań nad Migracjami UW.

Nowe kierunki

Inni eksperci do puli potencjalnych kierunków wyjazdowych dokładają jeszcze Niemcy i Irlandię – czytamy w artykule. Aż 32 proc. Polaków zamierza się ubiegać o brytyjskie obywatelstwo niezależnie od wyników referendum, a kolejnych 21 proc. uczyni tak, jeśli kraj wystąpi z UE – przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

- Dla tych, którzy już takie obywatelstwo zdobędą rynek pracy będzie korzystniejszy, bo konkurencja będzie mniejsza – podsumowuje.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA